ارزیابی اندیشکده آمریکایی از توازن قوا در خلیج فارس و قدرت ایران

به گزارش وبلاگ فناوری، یک اندیشکده آمریکایی در ارزیابی خود از توازن قوا در خلیج فارس نوشت، توان موشکی و ایجاد جنگ نامتقارن توسط ایران، موجب فزونی آن نسبت به آمریکا و شرکایش در منطقه شده است.

ارزیابی اندیشکده آمریکایی از توازن قوا در خلیج فارس و قدرت ایران

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فناوری، اندیشکده آمریکایی مرکز مطالعات ملی و راهبردی در کتابی که اخیراً منتشر نموده است به ارزیابی سیاسی و امنیتی نیروهای ایرانی، کشورهای عربی حوضه خلیج فارس و نقش آمریکا در این پیکره آبی راهبردی پرداخته است.

به نوشته پایگاه اینترنتی این اندیشکده، در این ارزیابی، نقش موارد زیر در شکل دادن به موازنه قدرت در خلیج فارس اشاره شده است:

  1. تغییر راهبردی روابط میان ایران و کشورهای عرب همسایه و عدم قطعیت نقش آینده آمریکا در خلیج فارس
  2. رشد قابلیت ایران در جنگ های نامتقارن در حوزه خلیج فارس
  3. تأثیر موفقیت ایران در ساخت موشک های دقیق راهنمایی شونده و پدافندهای هوایی مؤثرتر

این اندیشکده نوشت، با این حال فارغ از مخارج نظامی و قابلیت های طرفین، باید توجه داشت که شیوع ویروس کرونا تأثیر بسیار زیادی بر استقرار نیروهای آمریکایی در منطقه و مخارج نظامی این کشور خواهد داشت. همچنین این بیماری بر مخارج نظامی و واردات سلاح از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس نیز مؤثر خواهد بود.

شیوع ویروس کرونا موجب شده آمریکا 2000 میلیارد دلار به مقابله با اثرات این بیماری اختصاص دهد. این در حالی است که از سال اقتصادی 2001 تا 2019 هزینه حضور نظامی آمریکا در افغانستان، عراق و سوریه چیزی بین 2002.4 تا 2106.2 میلیارد دلار برآورد شده است.

بر اساس این تحلیل، هزینه هایی که شیوع ویروس کرونا به آمریکا تحمیل نموده است، تأثیر به سزایی بر هزینه های صرف شده در خلیج فارس، حضور نظامی در منطقه، یاری های نظامی و دیگر جنبه های امنیت ملی این کشور خواهد داشت.

کشورهای عربی ثروتمند صادر نماینده نفت نظیر کویت، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، چیزی حدود 10 درصد از فراوری ناخالص ملی خود را صرف امنیت ملی می نمایند. اما شیوع کرونا تقاضا برای نفت و بهای آن را کاهش داده است. ادامه پیدا کردن این فرایند می تواند موجب کاهش بودجه امنیتی و واردات اسلحه در این کشورها گردد.

این ارزیابی به تغییرات عمده در توازن قوا در منطقه می پردازد که تغییر آرایش سیاسی و راهبردی آمریکا، کشورهای عربی و ایران را شامل می گردد. این تغییرات، تأثیر جنگ های منطقه ای، جنگ های داخلی، ناآرامی های سیاسی و دو دهه درگیری با افراط گرایان و تروریست ها را در بر می گیرد.

در این بین ایران توانسته است قدرت اثرگذاری و تقابلات خود را به یمن، اقیانوس هند و دریای سرخ گسترش دهد.

نگاهی به سیر این تحولات نشان می دهد که ایران، آمریکا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از ورود به جنگی تمام عیار اجتناب می نمایند. در عوض طرفین در کنار منازعه سیاسی بر سر گسترش تأثیرگذاری و کنترل منطقه، به درگیری غیرمستقیم و جنگ های ترکیبی روی آورده اند.

این اندیشکده همچنین می نویسد، توان رو به رشد ایران در زمینه جنگ های راکتی و موشکی، موجب تغییر موازنه قوا در منطقه شده است با این حال پیش بینی تأثیرات آن در آینده به دلیل کمبود اطلاعات از کوشش های ایران در این زمینه، کاری سخت است؛ لکن ایران بدون شک جایگاهش را نسبت به آمریکا و شرکایش در منطقه محکم تر نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ارزیابی اندیشکده آمریکایی از توازن قوا در خلیج فارس و قدرت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابی اندیشکده آمریکایی از توازن قوا در خلیج فارس و قدرت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید