بلعیدن آدامس مشکل ساز است؟

به گزارش وبلاگ فناوری، قورت دادن آدامس توصیه نمی شود و بهتر است این کار را نکنید؛ اما اگر به طور اتفاقی آدامس تان را قورت دادید، نگران نشوید.

بلعیدن آدامس مشکل ساز است؟

قورت دادن آدامس ازجمله مسائلی است که اظهار نظرهای غیرعلمی و فکر نشده درباره آن، خیلی ها را به اشتباه انداخته است. در وبلاگ فناوری در مورد قورت دادن آدامس از لحاظ علمی صحبت خواهیم کرد. همچنین اطلاعاتی هم درباره ترکیبات تشکیل دهنده آدامس و تأثیر جویدن آن بر سلامت بچه ها در اختیارتان خواهیم گذاشت.

پس از قورت دادن آدامس چه اتفاقی می افتد؟

بدن در حالت عادی نمی تواند آدامس را هضم کند؛ اما بعد از قورت دادن آن، بعد از حدود 40 ساعت با مدفوع دفع می شود، دقیقا مثل هر چیز دیگری که می خوریم و نیازی به نگرانی و حتی مراجعه به پزشک نیست. قورت دادن تکه های بزرگ تر آدامس یا قورت دادن آدامسی که شی ء غیرقابل هضمی به آن چسبیده باشد، خطرناک است و ممکن است باعث انسداد شود. در چنین مواقعی برای باز کردن مجرای گوارشی به عمل جراحی نیاز خواهد بود.

ازجمله نشانه های این انسداد می توان به درد در ناحیه شکم و نیز یبوست اشاره کرد. گاهی هم این نشانه ها با حالت تهوع و اسفراغ همراه است. اگر به انسداد مجرای گوارشی مشکوک هستید و چنین نشانه هایی می بینید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ترکیبات آدامس

تا پیش از آغاز جنگ جهانی دوم برای درست کردن آدامس از صمغ درختی به نام ساپودیلا استفاده می شد و آن را با طعم دهنده های مختلف ترکیب می کردند. که بومی آمریکای مرکزی است. امروزه اغلب آدامس ها از پلیمرها و صمغ ساخته و معمولا با نرم کننده های خوراکی، مواد نگه دارنده، شیرین کننده ها، رنگ ها و طعم دهنده ها ترکیب می کنند.

سلامت بچه ها و جویدن آدامس

در حالت کلی، جویدن آدامس مسئله ای برای سلامتی به وجود نمی آورد؛ البته بسیاری از متخصصان، شکر یا شیرین کننده های جایگزین استفاده شده در تهیه آدامس را انتخابی سالم برای بچه ها نمی دانند.

به طور کلی زمانی می توانیم اجازه آدامس جویدن را به کودک بدهید که مطمئن باشید آدامس را قورت نمی دهد. مسئله نگران کننده در مورد بچه ها این است که احتمال دارد که تکه های بزرگ تری از آدامس را قورت یا همراه آن، یک شی ء چسبیده شده ای را هم پایین دهند و دچار انسداد مجرای گوارشی شوند. این مسائل می توانند خطرساز شوند؛ پس حتما احتیاط کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با فواید آدامس، آدامس؛ جویدنی خوشمزه و پرخاضیت را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "بلعیدن آدامس مشکل ساز است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلعیدن آدامس مشکل ساز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید