بیانیه مشترک عربستان و امارات برای سرپوش گذاشتن بر اختلافات درباره یمن

به گزارش وبلاگ فناوری، عربستان سعودی و امارات که تضاد منافع شان در جنوب یمن، این منطقه را به میدانی برای جنگی تمام عیار میان نیروهای مورد حمایت این دو کشور تبدیل نموده است، بیانیه ای مشترک درباره یمن صادر نموده اند.

بیانیه مشترک عربستان و امارات برای سرپوش گذاشتن بر اختلافات درباره یمن

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فناوری، درگیری ها میان نیروهای شورای انتقالی جنوبی (هوادار امارات) و نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری یمن (مورد حمایت سعودی) در جنوب یمن شامل أبین، شبوه و عدن، اختلافات جدی میان ابوظبی و ریاض را برملا نموده است حالا این دو همپیمان جنگ افروز در کوشش برای سرپوش گذاشتن به این تنش، با صدور بیانیه ای مشترک تمامی طرف ها در جنوب یمن را به همکاری با کمیته مشترک سعودی و امارات جهت خاتمه دادن به درگیری ها دعوت نموده اند.

در این بیانیه، که از سوی وزارتخانه های خارجه امارات و سعودی امروز- دوشنبه- صادر شد، خواسته شده است که طرف های درگیر در جنوب یمن هر چه سریع تر وارد فرآیند گفت وگوهای جده شوند که عربستان سعودی آن را به منظور آنالیز اسباب و پیامدهای رخدادها در بعضی استان های جنوبی پیشنهاد داد.

پیش از این بیانیه، ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی از تشکیل کمیته ای مشترک میان عربستان سعودی و دولت امارات برای تثبیت آتش بس در استان های شبوه و أبین در جنوب یمن، اطلاع داد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که درگیری های اخیر در عدن و أبین و اخیر در استان نفت خیز شبوه میان نیروهای وابسته به عربستان و امارات نتیجه طبیعی شکست فضاحت بار ائتلاف سعودی -اماراتی در یمن است و طولانی شدن جنگ باعث تبدیل اختلافات کوچک به جنگی تمام عیار در میدان گردد.

در حالی که امارات سعی می نماید بر عدن و ابین و لحج و ساحل غربی مسلط گردد، عربستان سعودی می خواهد المهره و مارب و حضرموت را از آن خود کند و شبوه در این تقسیم بندی با توجه به موقعیت استراتژیک و مالی اش نقشی محوری را ایفا می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بیانیه مشترک عربستان و امارات برای سرپوش گذاشتن بر اختلافات درباره یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک عربستان و امارات برای سرپوش گذاشتن بر اختلافات درباره یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید