ترکیه؛ مرگ دومین هنرمند موسیقی به دلیل اعتصاب غذا

به گزارش وبلاگ فناوری، وکلای این هنرمند در بیانیه ای ضمن اعلام مرگ او به دلیل روزه مقاومت نوشتند: همه دنیا باید بداند: دولت ترکیه مصطفی را به دلیل رد درخواستی منطقی به قتل رساند.

ترکیه؛ مرگ دومین هنرمند موسیقی به دلیل اعتصاب غذا

مصطفی کوچاک دومین عضو گروه موسیقی یوروم پس از 297 روز اعتصاب غذا در زندان ترکیه درگذشت.

به گزارش وبلاگ فناوری به نقل از یورونیوز؛ هلین بولک یکی از خوانندگان این گروه موسیقی نیز پیش از این پس از 288 روز اعتصاب غذا جان باخته بود.

مصطفی کوچاک عضو گروپ یوروم به حبس ابد محکوم شده بود و خواسته اش از مقامات ترکیه برگزاری دادگاهی عادلانه بود.

وکلای این هنرمند در بیانیه ای ضمن اعلام مرگ او به دلیل روزه مقاومت نوشتند: مصطفی با تقاضای حق دادرسی عادلانه، با مقاومت خود به سمت جاودانگی رفت. همه دنیا باید بداند: دولت ترکیه مصطفی را به دلیل رد درخواستی منطقی به قتل رساند.

عایشه کوچاک، خواهر مصطفی کوچاک پیروز شده بود لحظاتی پیش از مرگ این عضو گروه یوروم با او مصاحبه کند. او به رسانه ها گفت: متأسفانه تماس تلفنی که برقرار کردیم کامل نبود. برادرم در تلفن گفت که دیگر نمی تواند نفس بکشد و صحبت کند.

هلین بولک دیگر عضو گروه یوروم که 20 روز پیش پس از 288 روز اعتصاب غذا در بیرون از زندان جان باخت

هلین بولک و ابراهیم کوگچک، تنها اعضای این گروه موسیقی هستند که روزه مقاومت و یا همان اعتصاب غذای خود را بیرون از زندان ادامه دادند. خانم بولک حدود 20 روز پیش درگذشت و حال عمومی ابراهیم کوگچک وخیم گزارش می گردد.

ابراهیم گوکچک، نوازنده گیتار بیس و یکی از مشهورترین اعضای این گروه است که در ماه فوریه (بهمن/اسفند) بدلیل بیماری با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد. او هم پس از آزادی گفت به همراه هلین بولک اعتصاب غذا خواهد نمود.

ابراهیم گوکچک در مصاحبه با مجله فرانسوی پلیتیس گفت تصمیم به اعتصاب غذا بسیار سخت بوده است اما اعضای گروه معتقدند برای ایستادن در برابر ظلم، باید همواره آماده مرگ بود.

گروه موسیقی یوروم فعالیت هنری خود را در سال 1985 میلادی شروع کرد. گروه در ابتدا توسط چهار دانشجو پایه گذاری شد و هدف آنها از کار هنری واکنش به کودتاگران در ترکیه بود.

چهار دانشجوی بنیانگذار گروه یوروم گفتند که هنرشان را از این پس در خدمت مردم سرکوب شده ترکیه و سراسر دنیا می گذارند و برای آزادی همه بشریت فعالیت خواهند کرد. ترکیه پنج سال پیش از تاسیس این گروه شاهد یکی از مهم ترین کودتاهای تاریخ خود بود.

اعضای یوروم از همان بدو تشکیل گفتند که گروه آنها سوسیالیست، آنتی امپریالیست و انترناسیونالیست است. آنها مهم ترین گروهی بودند که به یاد و در دفاع از کارگران معدن سوما در ترکیه ترانه خواندند. اغلب ترانه های آنها در راستای حمایت از گروه های اقلیت در ترکیه به زبان کردی و یا عربی بود.

گروپ یوروم به نوعی نماد مبارزات سازمان ها و اتحادیه های کارگری ترکیه طی چند دهه اخیر بود. اعضای این گروه بصورت فردی و متشکل در بسیاری از فعالیت های مبارزاتی، اعتراضات خیابانی، اعتصاب های کارگری شرکت می کردند. اعضای این گروه تاکید می کردند که این کار را در پیوند با سایر خلق های مبارز در دنیا انجام می دهند.

یوورم در میان روشنفکران و گروه های کارگری محبوبیت بالایی دارد. در مقابل دولت ترکیه تاکید می نماید که اعضای این گروه موسیقی به حزب سیاسی جبهه انقلابی آزادی مردم، یکی از جریان های مارکسیست -لنینست فعال ترکیه، تعلق خاطرداشته اند. اعضای گروه یوروم بارها ادعای دولت ترکیه را رد نموده اند.

حزب جبهه انقلابی آزادی مردم از سوی اتحادیه اروپا، دولت ترکیه و ایالات متحده به عنوان گروهی تروریستی شناخته می گردد.

گروه یوروم بعد از 30 سال فعالیت و همکاری با 70 هنرمند و ثبت 23 آلبوم از سال 2015 به این طرف با تهدیدهای دولتی و بازداشت بعضی از اعضای گروه، عملا متلاشی شد.

اعضای این گروه در جریان سه دهه فعالیت بارها بدلیل حمایت از گروه های اقلیت و مخالفت با دولت های وقت ترکیه بازداشت شدند.

-

بیشتر بخوانید

ترکیه: اظهارات ترامپ خالی از واقعیت است

-

منبع: عصر ایران

به "ترکیه؛ مرگ دومین هنرمند موسیقی به دلیل اعتصاب غذا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه؛ مرگ دومین هنرمند موسیقی به دلیل اعتصاب غذا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید