(تصویر) این زن وزیر دارایی آمریکا می گردد

به گزارش وبلاگ فناوری، بنابر گزارش رسانه های آمریکایی، جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، بنا دارد جنت یلین، رئیس سابق بانک مرکزی را به عنوان وزیر دارایی کابینه خود معرفی کند.

(تصویر) این زن وزیر دارایی آمریکا می گردد

به گزارش بی بی سی، در صورت تایید صلاحیت یلین در مجلس سنا، او نخستین زن در تاریخ آمریکا خواهد بود که وزیر دارایی و خزانه داری آمریکا خواهد شد.

خانم یلین که 74 سال دارد اقتصادان برجسته ای است که در دوره ریاست جمهوری اوباما-بایدن رئیس بانک مرکزی آمریکا شد و پیش از آن هم در دهه 90 مشاور مالی بیل کلینتون بود.

از خانم یلین به عنوان یک چهره کلیدی در انتها دادن به رکود مالی سال 2007 یاد می گردد.

او همچنین رئیس خزانه داری آمریکا بوده و آن طور که گزارش شده تمرکزش بر آنالیز چگونگی تاثیر سیاست های بانکی بر زندگی کارگران و همچنین مصائب مالی ناشی از افزایش فاصله طبقاتی است.

در سال 2018، دونالد ترامپ برخلاف سنت روسای جمهوری چند دهه گذشته، از انتساب خانم یلین به عنوان رئیس خزانه داری برای یک دوره چهارساله دیگر، امتناع کرد. این رسم از زمان ریاست جمهوری بیل کینتون شروع شده بود و هدف آن این بود که هر رئیس جمهور جدیدی، رئیس خزانه داری منصوب از سوی رئیس جمهوری قبلی را برای دور دوم هم بر سر کار نگه می دارد تا به این ترتیب از سیاسی شدن انتصاب مدیران خزانه داری پرهیز گردد.

از زمان کنار گذاشته شدن توسط دونالد ترامپ، یلین بارها از رهبران سیاسی در واشنگتن خواسته بود که برای مقابله با مصائب مالی همه گیری ویروس کرونا اقدام نمایند.

در صورت تایید، او اکنون مسئولیت وزارت دارایی را بر عهده خواهد گرفت که به احتمال فراوان باید با رکورد مالی ناشی از همه گیری کرونا دست و پنجه نرم کند.

یلن و استیو منوچین وزیر دارایی کنونی آمریکا

روز دوشنبه، 23 نوامبر، جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا شش عضو کابینه خود را معرفی کرد که در میان آنها مقام های ارشد وزارت خارجه دوره باراک اوباما دیده می شوند؛ از جمله جان کری، وزیر خارجه اسبق که اکنون مسئول ویژه برنامه های آمریکا در مقابله با پدیده گرمایش زمین شده است. آنتونی بلینکن، به عنوان وزیر خارجه جدید و جک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن هم از مقام های ارشد وزارت خارجه در دوره باراک اوباما هستند که هر دو در گفتگوهای منجر به توافق هسته ای با ایران هم نقش داشتند.

بایدن که با برآورد کسب 306 رای الکتورال در برابر 232 رای کسب شده از سوی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا در حال آماده کردن تیم خود است روز دوشنبه، 23 نوامبر، در بیانیه ای که همزمان با انتشار اعضای انتخاب شده برای کابینه منتشر کرد گفت: من به تیمی احتیاج دارم که از همان روز اول به من یاری نمایند تا دوباره صندلی آمریکا در صحنه دنیای را تثبیت کنم و بتوانند دنیا را برای مقابله با بزرگترین چالش های روبرو متحد نمایند. تیمی که بتواندافزایش امنیت، بهروزی و پاسداشت ارزش های ما را فراهم کند.

روز دوشنبه، 23 نوامبر، دفتر بایدن همچنین سه عضو دیگر کابینه را هم معرفی کرد.

الخاندرو مایورکاس به عنوان وزیر امنیت داخلی معرفی شده است. وبسایت رئیس جمهوری منتخب در شرح سابقه کایورکاس نوشته: در صورت کسب رای اعتماد از سنا، اون نخستین لاتین تبار و مهاجری خواهد بود که به عنوان وزیر امنیت داخلی آمریکا برگزیده می گردد.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آینده آمریکا در سازمان ملل متحد خواهد بود. خانم گرینفیلد که یک آفریقایی تبار است، از دیپلمات های حرفه ای وزارت خارجه و سفیر سابق این کشور در بسیاری از کشورهای آفریقایی چون کنیا و گامبیا بوده و همچنین در سفارت آمریکا در پاکستان و سوئیس هم مستقر بوده است.

یکی دیگر از اعضای کابینه که جو بایدن روز دوشنبه آن را معرفی نموده است آوریل هینس است که در صورت تایید نخستین زن تاریخ آمریکا خواهد بود که به مقام مدیریت سازمان اطلاعات ملی خواهد شد.

او در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که جو بایدن هم به عنوان معاونش در کاخ سفید حضور داشت، مشاور ارشد اطلاعاتی اوباما بود و نخستین زنی است که به عنوان معاونت سازمان سیا رسیده بود.

از میان 6 عضو کابینه دولت جدید آمریکا تا به امروز 2 زن به سمت های کلیدی سفیر سازمان ملل متحد و مدیر سازمان اطلاعات ملی انتخاب شده اند. یک آفریقایی تبار در میان آنهاست و یک مهاجر متولد کوبا هم وزیر آینده وزارت امنیت داخلی معرفی شده است.

بایدن در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت ورود به کاخ سفید متنوع ترین کابینه تاریخ آمریکا را معرفی خواهد نمود.

علاوه بر کابینه، از میان 16 مقام ارشد نهاد ریاست جمهوری که تا به امروز رسما معرفی شده اند هم زنان با 10 عضو در برابر 6 مرد، اکثریت دارند.

منبع: فرارو

به "(تصویر) این زن وزیر دارایی آمریکا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصویر) این زن وزیر دارایی آمریکا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید