تعریف کار دانشجویی در موزه های دانشگاه مازندران، زندگی در پردیس را در دانشگاه محقق کنیم

به گزارش وبلاگ فناوری، رئیس موزه دانشگاه مازندران از فعالیت 10 موزه در این دانشگاه اطلاع داد و با اشاره به اینکه مسئولیت اداره این مجموعه را یک مسئول و یک شورای 22 نفره از اعضای هیئت علمی با نظارت مستقیم رییس و معاون پژوهشی دانشگاه بر عهده دارند، اظهار داشت: امکان همکاری دانشجویان با موزه ها را در قالب کار دانشجویی فراهم نموده ایم.

تعریف کار دانشجویی در موزه های دانشگاه مازندران، زندگی در پردیس را در دانشگاه محقق کنیم

ناصر کردانی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ فناوری با بیان اینکه موزه مدال آوران و قهرمانان ورزشی استان تنها یکی از واحدهای مجموعه موزه دانشگاه مازندران است، برخی دیگر واحدهای این مجموعه را موزه جانورشناسی، جانوران دریای خزر، هرباریوم، مردم شناسی و نیز موزه تکنولوژی و علوم در دانشکده فنی مهندسی عنوان نمود.

وی با اعلام اینکه این مجموعه به همت دکتر میرنیا ایجاد گردیده است، به تبیین فرآیند ایجاد یک موزه دانشگاهی پرداخت و شرح داد: در ابتدا باید طرح توجیهی و محتوایی تشکیل موزه، اشیای اولیه، اهداف و ظرفیت ها به اداره میراث فرهنگی استان یا اداره کل ارسال گردد. به دنبال ارسال طرح، کمیسیون هایی در اداره میراث تشکیل گردیده، پس از آنالیز فضای مورد احتیاج و مناسب، مجوز ایجاد موزه صادر می گردد؛ این در حالی است که صادر شدن این مجوز منوط به شرایط ویژه ای از جهت نگهداری و حفظ امنیت آثار است.

رئیس موزه دانشگاه مازندران اضافه نمود: از طرف دیگر اعضای دانشگاهی از جمله نگهبان ها و همچنین دوربین های نظارتی که در دانشگاه وجود دارند، شرایط اولیه را برای ایجاد موزه فراهم نموده اند. کردانی با اشاره به اینکه شرایط نگهداری و در کنار آن فراهم کردن امنیت اشیاء می تواند اندکی سخت باشد، تأکید کرد: این اشیاء ارزش بالایی دارند و چنان که گفتیم شرایط نگهداری از آن ها بسیار مهم است؛ حتی ویترین هایی که برای آن ها در نظر گرفته گردیده، در صورتی که از جنس چوب یا شیشه باشد، به مرور زمان تأثیر مخربی بر آن ها می گذارد. این در حالی است که مناسب نبودن نور محیط نیز می تواند اثرات مخرب خود را داشته باشد.

نمایش ظرفیت ها و منابع استان در موزه

وی درباره ظرفیت های موزه ای استان مازندران اظهار کرد: در این استان سابقه غنی فرهنگی و هنری داریم که می تواند کمک رسان حال موزه باشد که از جمله آن ها می توان به ظرفیت و سابقه استان در کشاورزی، هنر، کتابت و... اشاره نمود. رئیس موزه دانشگاه مازندران در همین زمینه، دریای خزر در شمال کشور را یادآور شد و گفت: طبیعتاً در بخشی از موزه باید این نماد دریایی را به نمایش بگذاریم. در این خصوص با اداره محیط زیست و شیلات استان هماهنگی داریم که نمونه های مکشوفه و قابل عرضه ماهیان را به صورت تاکسیدرمی و با نظارت آن ها در موزه نگهداری کنیم.

کردانی همچنین به موزه تکنولوژی در دانشکده فنی مهندسی اشاره و تشریح کرد: در این موزه مواردی از قبیل ادوات کشاورزی استان و سیر تحول آن ها از ابتدا تاکنون، سیر تکوینی راه آهن، نقشه های دریایی و مسیرهای کشتیرانی دریای خزر در گذشته دیده می گردد. وی افزود: در بحث علوم پایه نیز سیر تاریخی خط و کتابت، قراردادهای تاریخی، عقدنامه هایی که از گذشته تا به امروز موجود است، سندها و شیوه نوشتار آن ها را به نمایش می گذاریم. رئیس موزه دانشگاه مازندران از چاپ یک کتاب درباره مشاهیر ورزشی استان مازندران اطلاع داد و گفت: در موزه ورزش دانشگاه با 10 قهرمان المپیکی این استان مصاحبه نموده ایم که در قالب کتاب در حال چاپ بوده و به نوعی زندگی نامه و ماجراهای این افراد را در خود گنجانده است. کردانی با بیان اینکه یک فضا یا مکانی که رویدادی ویژه در آن رخ داده نیز می تواند مهم و انگیزه بخش باشد، اعلام کرد: ساختمان مرکزی دانشگاه مازندران به خاطر تاریخچه آن، در سازمان میراث فرهنگی ثبت گردیده که رویداد تاریخی به حساب می آید و در حال حاضر بحث تجمیع موزه ها در این فضا مطرح گردیده است. وی در همین زمینه ادامه داد: این ساختمان در مرکز شهر واقع گردیده و اقشار مختلف از آن بازدید خواهند کرد؛ چرا که دسترسی به موزه ها عموماً سخت است.

همکاری مثبت اداره میراث فرهنگی استان با موزه

رئیس موزه دانشگاه مازندران ضمن ابراز امیدواری برای همکاری میراث فرهنگی با موزه های این دانشگاه در قالب تفاهم نامه، به امکان بهره مندی از اشیای مخزن این سازمان و نمایش آن ها در موزه ها اشاره و تأکید کرد: اداره میراث استان دید بسیار مناسب و مثبتی داشته و تاکنون نیز همکاری های مفیدی با دانشگاه انجام داده اند. کردانی با اعلام اینکه از چنین فرصتی، یعنی نمایش آثار موجود در اداره میراث، می توان به منظور دنبال کردن یک طرح پژوهشی نیز بهره برد، به گفته یکی از مسئولین میراث فرهنگی درباره موزه های این دانشگاه اشاره نمود و گفت: به گفته این مسئول این مجموعه یکی از بزرگ ترین موزه های دانشگاهی است که توانسته شکل بگیرد و تاکنون سابقه ای با این ابعاد وجود نداشته است.

تزلزل فرهنگی قشر جوان انگیزه ای برای ایجاد موزه

وی سپس به برخی اهداف ایجاد موزه پرداخت و شرح داد: به دلیل کم توجهی به فرهنگ گذشتگان، قشر جوان و نوجوان ما از نظر فرهنگی متزلزل بوده و ممکن است به راحتی به سمت فرهنگ ناآشنای دیگر کشورها منحرف شوند. رئیس موزه دانشگاه مازندران اعلام کرد: این در حالی که است که ما یک فرهنگ غنی داریم و باید تغذیه فکری و فرهنگی را برای نسل جوان فراهم آوریم که از این جهت فضای دانشگاهی محیط مناسبی بوده و منبع تغذیه علمی و فرهنگی قشر جوان به حساب می آید. کردانی با بیان اینکه موزه فقط مکانی برای نگهداری اشیای قدیمی خاک خورده نیست، گفت: در کشورهای دیگر، موزه ها بخش های متنوعی از جمله کودک، پژوهشی، عام، نوجوان، پژوهش های فاخر و ... دارد و در این بین موزه های فرهنگی نیز نمایان گر قدمت و تمدن یک کشور هستند. وی در همین زمینه ادامه داد: در موزه باید ارتباط مؤثری بین آثار و بهره برداری معنوی از آن ها وجود داشته باشد که ایجاد شناسنامه برای اشیاء به تحقق این هدف کمک می نماید. این شناسنامه می تواند در قالب نوشته ای در کنار اثر یا به صورت زنده ارائه گردد که ما در موزه ها مورد اول را برگزیده ایم؛ بدین ترتیب یک الگوی مستند و جامع از گذشته اشیاء به نمایش گذاشته می گردد.

تعریف کار دانشجویی در موزه

رئیس موزه دانشگاه مازندران با تأکید بر اینکه همکاری در فضای موزه را به صورت کار دانشجویی تعریف نموده ایم، از استقبال دانشجویان برای همکاری با مجموعه موزه های این دانشگاه اطلاع داد و گفت: در برخی موزه ها از جمله موزه تکنولوژی از همکاری 2 الی 3 نفر از دانشجویان بهره مند گردیده و در سایر موزه ها نیز بر اساس نظر مسئول موزه، از کمک آن ها بهره برده ایم. کردانی ادامه داد: این همکاری تا جایی پیش رفته که خود دانشجویان پیگیر فعالیت های موزه ازجمله جمع آوری اشیاء، نگهداری و نمایش آن ها گردیده اند؛ البته این موارد به صورت علاقه شخصی دنبال می گردد و نوعی کار دانشجویی نیز به حساب می آید. وی اضافه نمود: در موزه قشر دانشجو را هدف قرار داده ایم و از جمله اهداف کوتاه مدت ما به وجود آوردن نوعی حس هویت بخشی یا افتخار است. این در حالی است که ایجاد انگیزه های علمی در دانشجویان برای پژوهش نیز می تواند در کنار این انگیزه ها قرار گیرد.

زندگی در پردیس و روشن بودن چراغ آزمایشگاه؛ نشانی بر زنده بودن دانشگاه

رئیس موزه دانشگاه مازندران با تأکید بر لزوم ورود دانشگاه ها به نسل دوم و با بیان اینکه بعضاً دانشجویان را حداکثر تا 8 شب در دانشگاه می بینیم، به اصطلاح campus life یا زندگی در پردیس اشاره نمود و گفت: این موضوع در دانشگاه های خوب یا نسل دوم دانشگاه ها دنبال می گردد. کردانی روشن بودن چراغ اتاق های آزمایشگاه در شب را نشانه زنده بودن آن دانست و اعلام کرد: باید محیطی را ایجاد کنیم که دانشجو نسبت به ماندن و گذران ساعت های طولانی در آن رغبت داشته باشد، نه آن که دانشجویان را به زور کارت زنی و حضور و غیاب در دانشگاه نگه داریم. دانشگاه ها باید در آینده به این درجه برسند و از محیط های بی روحی که مانع رشد افراد است، جلوگیری گردد.

طرح گوشه های فاخر دانشگاه؛ ایجاد حس هویت و افتخار در دانشجو

وی از مطرح شدن طرحی به نام گوشه های فاخر دانشگاهی از سوی وزارت علوم با همکاری سازمان برنامه و بودجه اطلاع داد و ضمن اعلام ارتقای سطح کیفی فضاهای دانشگاهی به عنوان هدف این طرح، اضافه نمود: ردیف بودجه ای برای این طرح درنظر گرفته گردیده که می تواند به دو شکل تأمین گردد؛ توسط هیئت رئیسه دانشگاه و با درج محل درآمد دانشگاه و دیگر، بعد از تأیید هیئت رئیسه و هیئت امنا و از طریق اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی.

رئیس موزه دانشگاه مازندران دسته های متنوع این گوشه های فاخر را رویدادهای مهم دانشگاه، اتفاقات مهم و اثرگذار آن، فناوری های جدید، آثار ادبی و هنری بدیع به چاپ رسیده در دانشگاه، نظریه های نوین، ساخت یک محصول ویژه، اختراع و اکتشاف، مقالات منتشر گردیده در مجلات ممتاز بین المللی و مواردی که به تجاری سازی انجامیده، عنوان و اظهار کرد: همه این موارد می تواند به عنوان گوشه های فاخر دانشگاه در نظر گرفته گردیده و مواردی از آن ها به صورت تندیس یا سردیس، در جای جای دانشگاه ایجاد گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تعریف کار دانشجویی در موزه های دانشگاه مازندران، زندگی در پردیس را در دانشگاه محقق کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعریف کار دانشجویی در موزه های دانشگاه مازندران، زندگی در پردیس را در دانشگاه محقق کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید