تملک خانه تاریخی حاتمی، شروع فصل دوم مرمت قدیمی ترین خانه بروجرد

به گزارش وبلاگ فناوری، حجت اله یارمحمدی در مصاحبه با خبرنگاران، با بیان اینکه خانه تاریخی حاتمی در دل مجموعه طباطبایی ها واقع شده است، گفت: هم تملک و هم مرمت این خانه به علت ویژگی های تاریخی و مکانی برای سازمان میراث فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود که خوشبختانه تملک کامل و مرمت بخش هایی از خانه تاریخی حاتمی در مجموعه تاریخی طباطبایی ها انجام گرفت.

تملک خانه تاریخی حاتمی، شروع فصل دوم مرمت قدیمی ترین خانه بروجرد

وی گفت :این خانه تاریخی که در دو بخش شمالی و جنوبی احداث گردیده دارای تزئیناتی است که به احتمال قوی در دوره زندیه و با گمانه هایی در دوره صفویه ساخته گردیده است و در نمونه خود قدیمی ترین خانه تاریخی این شهرستان حساب می گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد با تاکید بر اینکه این خانه از ارزش تاریخی و معماری فراوانی برخوردار است، گفت: احتمالا بخشی از خانه تاریخی مغیث الاسلام نیز هم دوره این خانه به حساب می آید.

یارمحمدی با بیان اینکه این خانه سالها خالی از سکنه بوده است، گفت: عدم سکونت در این خانه موجب گردیده بود تا این اثر وضع وخیمی به خود بگیرد و رو به یک ویرانه برود که خوشبختانه با پیگیری های مالک و اداره شهرستان و استان خانه تملک شد و آخرین سررسید طلب مالک از طریق سازمان پرداخت شد و عملا سند این خانه به نام دولت جمهوری اسلامی و سازمان میراث فرهنگی زده شد.

وی تشریح کرد: به موازات تملک این خانه ارزشمند تاریخی ما اقدامات مرمتی خود را شروع کردیم و یک بخش مرمت از بخش هایی که آسیب دیده بود با الهام از الگوی اصلی بنا باز زنده سازی و الگو برداری شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد ادامه داد: فصل دوم مرمت این بنا نیز در چند روز آینده شروع خواهد شد که شامل یک تالار غربی و یک ورودی الحاقی است.

یارمحمدی مطرح کرد: در سال گذشته نیز مرمت تالار اصلی به لحاظ سازه ای انجام شد اما بخش های نازک کاری، بنا بر ضرورت مرمت سازه ای هنوز صورت نپذیرفته است.

وی در بخش دیگر گفتگوی خود با اشاره به خانه تاریخی نجار پور تشریح کرد: این خانه از اماکن تاریخی ارزشمند در محله یخچال است که هنوز به تملک سازمان نرسیده اما اقداماتی برای حفاظت از این اثر صورت پذیرفته است و کوشش می کنیم از طریق اعتبارات مشارکتی رسیدگی های لازم به این اثر صورت گیرد و قطعا تملک و مرمت کامل این اثر از اهداف ما است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تملک خانه تاریخی حاتمی، شروع فصل دوم مرمت قدیمی ترین خانه بروجرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تملک خانه تاریخی حاتمی، شروع فصل دوم مرمت قدیمی ترین خانه بروجرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید