جمع آوری پلاسمای خون به بخش خصوصی واگذار نشده است، بهبودیافتگان کرونا می توانند خون اهدا نمایند، پلاسما درمانی پر هزینه نیست

به گزارش وبلاگ فناوری، مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: جمع آوری پلاسمای خون برای پروژه پلاسما درمانی بیماران مبتلا به کرونا به بخش خصوصی واگذار نشده است.

جمع آوری پلاسمای خون به بخش خصوصی واگذار نشده است، بهبودیافتگان کرونا می توانند خون اهدا نمایند، پلاسما درمانی پر هزینه نیست

به گزارش حبرنگار اجتماعی وبلاگ فناوری، پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون در نشست خبری آنلاین که با حضور تعدادی از وبلاگ فناوری برگزار گردید گفت: بیماران کرونا مانند سایر بیماران سطح کشور با همه گروه های خونی هستند، مقالات منتشر شده اعتبار علمی ندارند که بخواهیم اطلاع رسانی کنیم و توزیع بیماران خونی سطح جامعه همان توزیع بیماران مبتلا به کرونا است.

وی گفت: بخش خصوصی اظهار آمادگی کرد به ما یاری کند، بخش خصوصی در فعالیت ساختاری و حاکمیتی هیچ دخالتی نداشته است بلکه در بحث تحقیقات فعال است.

عشقی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه جمع آوری پلاسمای خون برای درمان بیماران کرونا گفت: جمع آوری پلاسما به بخش خصوصی واگذار نشده است، بلکه در یک کارآزمایی بالینی بخش خصوصی اظهار آمادگی نموده است، در پروژه ملی جمع آوری فقط سازمان انتقال خون فعال است و این وظیفه ما است که خون و فراورده خونی مورد احتیاج مراکز درمانی را جمع آوری کنیم و تنها متولی این کار ما هستیم، از آنجا که ممکن است پلاسما نقش خوبی در بهبود بیماران داشته باشد این اقدام در حال اجرا است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: کمبود خون در مقطعی در کشور پیش آمد، در تمام دنیا این رخ داد، ولی بحرانی نشد ذخایر در حد قابل قبولی است و روزانه ذخایر رصد می شود، با توجه به فرا رسیدن ماه رمضان احتیاج به ادامه همکاری و اقبال ملت برای اهدای خون وجود دارد.

وی اضافه نمود: طی بحران کرونا در همه دنیا درخواست خون کاهش پیدا کرد و اهدای خون بیشتر کاهش پیدا کرد. به طوری که در ایام نوروز میزان درخواست خون ما نسبت به نوروز سال گذشته حدود 5 درصد کاهش پیدا کرد. در صورتی که اهدای خون 20 درصد کاهش پیدا نموده بود. اما در بعضی کشور های پیشرفته دنیا اهدای خون تا 75 درصد کاهش پیدا کرد. تا جایی که استاندارد های پذیرش اهدا نماینده را پایین آوردند و امنیت را در خطر قرار دادند، اما ما با همان استاندارد جلو رفتیم. ذخایر خونی کشور ما ثابت ماند. الان در میزان شاخص های اهدا در کشور ما به این صورت است که ذخایر خون ما قابل قبول و 6 روز است.

وی درباره زمانی که بهبود یافتگان کرونا می توانند پلاسما اهدا نمایند، اضافه نمود: بر اساس استاندارد هایی که اکنون در بانک خون های معتبر دنیا در خصوص کرونا مورد تایید است، سخت گیرانه استاندارد را ما در ایران انتخاب نموده ایم. استاندارد دیگری می گوید کسانی که 28 روز از بهبود علائم بالینی آن ها گذشته و حال او خوب شده و اگر بستری بوده مرخص شده یا اگر در منزل مورد مراقبت بوده و بهبود یافته، آخرین روزی که فرد به یاد می آورد که بهبود یافته ملاک قرار می گیرد و 28 روز پس از آن از فرد سوال می شود. بر اساس استاندارد های موجود، در این شرایط دیگر فرد به تست هم احتیاج ندارد و می تواند اهدای خون انجام بدهد. حالا ما از بیماران می خواهیم که خون اهدا ننمایند و پلاسما اهدا نمایند. بهبود یافتگان کرونا می توانند به 14 مرکز در سراسر کشور برای اهدای پلاسما مراجعه نمایند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دریافت هزینه از مراکز درمانی توسط سازمان انتقال خون گفت: در قبال اهدای خون مبلغی به اهدانمایندگان پرداخت نمی شود و اهدای خون به سازمان ما بدون چشمداشت است، خون کامل رایگان است و در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد، عمده فراورده های مصرفی خون کامل نیست بلکه جداسازی انجام شده است. 15 نوع فراورده خونی در اختیار مردم قرار می گیرد، این فراورده ها با تایید شورای عالی بیمه تعرفه دارد و در قبال تحویل خون باید مبلغی به سازمان انتقال خون پرداخت شود، این مبلغ سودآوری ندارد و فقط تامین جبران منابع را می نماید و باعث مدیریت مصرف خون در بیمارستان می شود.

عشقی اضافه نمود: سختگیرانه ترین استاندارد ها را برای اهدای پلاسمای بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفتیم، یعنی 28 روز پس از بهبود. اما در یکی از کشور ها 14 روز را در نظر گرفته اند، اما برای حفظ سلامت بیماران سختگیری بیشتری انجام دادیم. ما حتی خون این افراد را نمی خواهیم بلکه پلاسمای این افراد دریافت می شود و گلبول قرمز به بیمار بر می شود این یک کار روتین در دنیا است. ما در دریافت پلاسما مجرب ترین کشور منطقه هستیم، خطر ویژه ای نداریم 500 سی سی پلاسما زیر نظر پزشک دریافت می شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین شرایط دریافت 50 سانتریفیوژ از یک شرکت داخلی گفت: یک شرکت دانش بنیان داخلی در این خصوص فعالیت می نمایند پیشنهاد ساخت آن را ارائه دادند؛ تفاهم نامه امضا شده است و قرار شد 50 سانتریفیوژ برای سازمان انتقال خون بسازند. اولین سانتریفیوژ در روز های آینده تحویل ما داده می شود، کیفیت این سانتریفیوژ های یخچال دار به صورت سختگیرانه توسط کارشناسان ما ارزیابی می شوند، اگر واحد کیفی این یک عدد را تایید کردند بقیه سانتریفیوژ ها دریافت می شود؛ همچنین برای تامین و دریافت این اقلام، تامین اقتصادی انجام شده است.

عشقی در پاسخ به پرسشی درباره شرایط ساخت پالایشگاه انتقال خون گفت: مسئله زمین حقوقی است و وزارت بهداشت از مجموعه دولت نسبت به تقدم و تاخر انجام وظیفه شرکت پالایش پژوهش پلاسما در تصاحب زمین اعتراض جدی کرد و در دوره ای گفتند واگذاری انجام شده و قرارداد نوشته شده شرکت پالایش پلاسما تعهد خود را ایفا ننموده و طالب این است که سند را دریافت کند تا بتواند تعهدات خود را ارائه دهد، این درخواست از نظر کارشناسی منطقی نیست. پالایشگاه ساخته شود، تجهیز شود و تولیدات در حد صنعتی به جامعه تحویل شود و کارشناسان اعلام نمایند که پالایشگاه راه افتاده آن موقع باید در خصوص تحویل زمین بحث کرد، من روز های اول اعلام کردم باید پالایشگاه را ببینم و وارد بنگاه معاملات املاک نشده ایم. باید مصالح حقوقی و حق دولت و ملت رعایت شود. درحال حاضر سند در اختیار دولت است و به بخش خصوصی واگذار نشده است.

وی اضافه نمود: باید به اهدای خون بانوان توجه داشته باشیم، در نرم افزار موبایلی نیز به این موضوع توجه می کنیم با اهدای خون بانوان هر خانه یک پایشگاه انتقال خون می شود و باید در این زمینه فرهنگسازی صورت گیرد به دلیل اینکه جامعه ایرانی خانواده محور است، اهدای خون از بانوان در کشور ما 4.5 درصد است، اما در بعضی کشور های حاشیه خلیج فارس 14 درصد و در کشور های اروپایی 45 درصد است.

عشقی اعلام کرد: یکی از اقدامات ما این بود که سامانه نوبت دهی اینترنتی که از قبل فعالیت می کرد را در این ایام فعال تر کردیم تا این سامانه در همه مراکز استانی فعال باشد. البته بعضی کشور های غربی این کار را نموده بودند که اگر کسی نوبت اینترنتی نگرفته، نمی تواند خون اهدا کند، اما در ایران این طور نیست.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: سالانه دو میلیون و 500 هزار نفر برای اهدای خون مراجعه می نمایند که از دو میلیون و صد هزار نفر خون گرفته می شود و شرمسار 400 هزار نفر دیگر می شویم. این خون ندریافت باعث سلامت اهدا نماینده و گیرنده خون است.

به گفته عشقی تا به امروز 400 نفر از بهبود یافتگان برای اهدای پلاسما اقدام نموده اند و این موضوع درحالی است که ایران جزو کشور های پیشرو در زینه شروع این روش درمانی بوده است.

وی ادامه داد: در فضای مجازی اعلام کردند که پلاسما درمانی روش پرهزینه و سختی است، اما یک تیم اقتصاد درمان برای آنالیز این شرایط تخصیص داده شد تا از یک سوزن مورد استفاده در این روش تا سایر هزینه ها را آنالیز نمایند، این هفته در شورای پژوهشی مورد بحث قرار خواهد گرفت و رقم آن کار اعلام می شود، این روش درمان ساده ترین و کم هزینه ترین روش است و تهیه این پلایما برای ما آسان است تجهیزات و پرسنل کافی برای آموزش به سایر کشور ها نیز وجود دارد اگر این روش پرهزینه بود در دنیا گسترش پیدا نمی کرد. فرانسه ایتالیا انگلستان و چین این روش را انجام داده اند. این روش ساده و در دسترس است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جمع آوری پلاسمای خون به بخش خصوصی واگذار نشده است، بهبودیافتگان کرونا می توانند خون اهدا نمایند، پلاسما درمانی پر هزینه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمع آوری پلاسمای خون به بخش خصوصی واگذار نشده است، بهبودیافتگان کرونا می توانند خون اهدا نمایند، پلاسما درمانی پر هزینه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید