خبرنگاران افزایش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کلیه در دنیا

به گزارش وبلاگ فناوری، تهران- خبرنگاران- نتایج یک گزارش جدید از افزایش 41 درصدی آمار جهانی مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کلیوی در 27 سال گذشته حکایت دارد، تلفاتی که بسیاری از آن ها قابل پیشگیری بودند.

خبرنگاران افزایش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کلیه در دنیا

به گزارش پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، نشریه لنست به تازگی مطلبی را منتشر نموده است که نشان می دهد در سال 2017 میلادی، نزدیک به 700 میلیون نفر در دنیا به بیماری مزمن کلیوی مبتلا شدند و 1.2 میلیون نفر در اثر این بیماری جان باختند. در این گزارش همچنین به مرگ 1.36 میلیون تن در اثر بیماری های قلبی-عروقی ناشی از اختلال در عملکرد کلیه ها نیز اشاره شده است.

محققان با مقایسه داده های به دست آمده در این باره با اطلاعات مربوط به سال های قبل، دریافتند که میزان مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کلیوی بین سال های 2011 تا 1990 بیش از 41٪ افزایش یافته است. این بدان معنی است که این بیماری از هفدهمین عامل اصلی مرگ در دنیا به رده دوازدهم صعود نموده است.

بیماری مزمن کلیوی چیست؟

وقتی فردی به بیماری مزمن کلیوی یا CKD مبتلا می گردد، کلیه های وی به تدریج و در ظرف چند ماه یا چند سال از کار می افتند. کلیه ها در حالت عادی خون بدن را از ضایعات و مایعات اضافی تصفیه نموده و به وسیله ادرار دفع می نمایند. با از کار افتادن کلیه ها، سطح این مایعات در بدن افزایش می یابد.

بیماری مزمن کلیوی در مراحل اولیه علائمی ندارد، اما در صورتی که فرد مبتلا تحت درمان قرار نگیرد، به فاز پایانی وارد می گردد که بیمار را به دیالیز یا پیوند کلیه نیازمند می نماید.

افراد مبتلا به این بیماری همچنین مستعد ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی نیز هستند که شایع ترین علت مرگ بین مبتلایان است. میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی-عروقی در بیماران دیالیزی 10 تا 20 برابر کل جمعیت است.

عوامل ایجاد

معمولا فشار خون بالا یا ابتلا به دیابت باعث ایجاد بیماری مزمن کلیوی می گردد اما بروز این بیماری همچنین ممکن است ناشی از عفونت ایدز یا قرار دریافت در معرض سموم یا فلزات سنگین باشد. در بعضی موارد، علت اصلی بروز بیماری مزمن کلیوی در فرد ناشناخته باقی می ماند.

درمان

در حال حاضر هیچ درمانی برای CKD وجود ندارد، اما ایجاد تغییر در شیوه زندگی می تواند به جلوگیری از وخیم شدن بیماری یاری کند. افرادی که در مراحل پیشرفته این بیماری هستند، برای زنده ماندن به درمان های جایگزین کلیوی چون دیالیز و پیوند کلیه وابسته هستند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران افزایش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کلیه در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کلیه در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید