خبرنگاران چند اصل دورکاری در روزهای کرونایی

به گزارش وبلاگ فناوری، تهران - خبرنگاران - سونامی ویروس تاجدار کرونا، کسب وکارها را در نوردیده و تحولات و تغییرات بسیاری در آنها ایجاد نموده که یکی از آنها، توفیق اجباری دورکاری است اما این اتفاق خالی از حاشیه نبوده و به تنش ها خانوادگی دامن زده است.

خبرنگاران چند اصل دورکاری در روزهای کرونایی

در خانه ماندن از توصیه های مهم این روزهای کرونایی است که دامان کسب و کارها را هم گرفته و تجربیات جدیدی از دورکاری را برای افراد به ارمغان آورده است. این دورکاری یا کار در منزل مسائل خاص خود را هم دارد زیرا علاوه بر اینکه تبدیل شدن فرایند کاری یک شرکت به شیوه دورکاری بدون ایراد نخواهد بود، کار در منزل و در تعامل با سایر اعضای خانواده هم فضایی ایجاد نموده که گاه چندان خوشایند به نظر نمی رسد.

لیلا خرم یکی از افرادی است که دورکاری را به دلیل مسائلی که برای او ایجاد نموده، دوست ندارد.

این معلم پایه نهم در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ فناوری تعریف می نماید که: دورکاری برای من معلم بسیار سخت تر است. ناگهان وسط ضبط یا لایو تدریس، فرزند خردسالم گریه می نماید، شیر می خواهد، دوست دارد با او بازی کنم و هزار بهانه دیگر که مجبور می شوم بارها بارها برنامه را قطع و به او برسم. وقتی هم که با هزار دردسر می خوابد کوچکترین صدایی بیدارش می نماید.

مهدی علوی مهندس عمران است و باید طرح و نقشه های پروژه جدیدش را هر چه زودتر تحویل دهد، او هم درباره دردسرهای دورکاری و کشیدن طرحهایش در خانه می گوید: از روز نخست اتاق خوابم را جابجا کردم تا فضای کار داشته باشم. کاغذها و طرح های نصفه نیمه تمام فضای اتاق پراکنده هستند همین باعث شده مادرم هر از گاهی به اتاقم سرک بکشد و درصدد تمیز کردن آن ها برآید. هر چقدر هم می گویم لطفا اتاق من که الان اتاق کار شده را دست نزنید کسی گوش نمی دهد. از این مساله و خانه ماندن کلافه شده ام و دلم برای روزهای کار با فراغ بال در شرکت تنگ شده است.

شهرزاد خانم خانه داری است که همسرش را صبح ها برای رفتن به محل کار بدرقه و عصرها، استقبال می کرد. اما این روزها، او دائما در خانه است و کارهای شرکت را انجام می دهد. مساله ای که گاه باعث جنجال و غوغا میان این زن و شوهر شده است.

موضوعی که مختص ایران نیست و تقریبا تمامی کشورهای دنیا با این منوال روزگار می گذرانند. به همین دلیل کوشش می نمایند با انتشار گزارش هایی شیوه و نحوه دورکاری را اطلاع رسانی نمایند.

از جمله این رسانه ها، تارنمای ال پاییس اسپانیا است که در گزارشی با عنوان 5 توصیه برای دورکاری در دوران قرنطینه خانگی، کارکنانی که به توفیق اجباری دورکاری نائل شده اند، را به پوشیدن لباس کار در هنگام دورکاری، معین محدودیت ها، خارج شدن گاه گاهی از خانه اگر خودمنزوی نیستند، صحبت کردن با تلفن و همدردی با سایر همکاران و داشتن استراحت منظم سوق می دهد.

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است: کار در منزل به منزله منزوی کردن خود در تمام روز نیست بلکه به معنای کار به اندازه ساعت کاری تعریف شده است. پس از کار، آب و هوایی عوض کنید و در کنار سایر اعضای خانواده، به امور خانه و فرزندان برسید.

توصیه هایی که دکتر احمد برجعلی رییس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی هم در گفت وگو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده وبلاگ فناوری به آن اشاره می نماید و می گوید: شرایط غیرقابل پیش بینی کرونا و بی تجربگی خانواده ها با این نوع کار احتیاج به آموزش دارد.

وی ادامه می دهد: خانواده ها باید بدانند این کنار هم بودن ها، نباید فضای خصوصی افراد را بر هم بزند و تا آنجا که مقدور است باید از تنش ها کاست و افرادی که در حال دورکاری هستند را در ساعات کار به حال خود گذاشت.

خانواده ها باید بدانند این کنارهم بودن ها، نباید فضای خصوصی افراد را بر هم بزند و تا آنجا که مقدور است باید از تنش ها کاست و افرادی که در حال دورکاری هستند را در ساعات کار، به حال خود گذاشت.این استاد دانشگاه، با تقسیم کارها به فکری و یدی خاطرنشان می نماید: بعضی کارها فکری است که احتیاج به تمرکز دارد مانند استاد دانشگاه. حال تصور کنید این کار باید در حضور فرزندان خردسال یا افراد سالمند خانه انجام گردد؛ افرادی که احتیاج به توجه دارند. به نظر من، این دوران در کنار اینکه فرصت خوبی برای بازبینی و مرور خاطرات دوران گذشته است، فرصت نشان دادن نحوه کار و آشنایی خانواده ها با آن است تا از حساسیت ها کاسته گردد.

برجعلی همچنین به کارکنانی که در خانه کار می نمایند، توصیه می نماید: اجازه دهیم تا فرزندان یا سایر اعضای خانواده، عصبانیت و بی حوصلگی خود را بروز دهند. بروز این رفتارها اشکالی ندارد و نباید از پرخاش های دیگران نگران باشیم زیرا همگان از این شرایط خسته و درمانده هستند.

عذرخواهی در زمان دورکاری فراموش نگردد

رییس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی با یادآوری این مطلب که برگزاری کلاس های درس در خانه توسط کسانی که معلم یا استاد دانشگاه هستند، بیش از همه برای سایر اعضای خانواده ایجاد مزاحمت می نماید، می گوید: از این رو ضمن توصیه به این که خانواده ها باید تحمل نمایند، معلمان و اساتید و سایر دورکاران هم باید بعد از کار، بخاطر این مزاحمت از خانواده عذرخواهی نمایند.

وی شرح می دهد: زیرا فضای کار در خانه با فضای کار در محیط کاری متفاوت است مثلا ما در دانشگاه سر کلاس درس، آزادی عمل بیشتری داریم و بلند بلند حرف می زنیم. اما در خانه این صدای بلند در صبح اول وقت اذیت نماینده است. پس عذرخواهی گریز ناپذیر است.

برجعلی تاکید می نماید: خیلی آرمانگرا نباشیم و انتقاد پذیری را سرلوحه قرار دهیم. انسان جذر و مد دارد پس باید با نگاه موقتی به این ایام و تکرار این جمله که این نیز بگذرد این روزها را به کام خود و دیگران شیرین کنیم.

از: فاطمه دهقان نیری

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران چند اصل دورکاری در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چند اصل دورکاری در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید