در دل تپه اشرف، تاریخ پیش از اسلام اصفهان مدفون است

به گزارش وبلاگ فناوری، سرپرست تیم کاوش تپه اشرف اصفهان گفت: تپه اشرف تاریخ اصفهان پیش ازاسلام است که کمتر به آن توجه گردیده است و در واقع باید گفت این تپه تاریخ اصفهان پیش از اسلام را همچون رازی در دل خود مدفون نگه داشته است.

در دل تپه اشرف، تاریخ پیش از اسلام اصفهان مدفون است

علیرضا جعفری زند در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ فناوری، در خصوص آخرین وضعیت تپه تاریخی اشرف در محدوده شهری اصفهان، اظهار کرد: تا این لحظه شش فصل از این تپه تاریخی مورد کاوش قرار گرفته است که در فصل سرانجام، بخش جنوب غربی تپه و در مجاورت فضای سبز شهرداری اصفهان کاوش شد.

وی اضافه نمود: زمانی که در فصل گذشته و در کاوش قسمت شمالی هنگام کندن یک چاه به سفالینه های قرن سوم پیش از میلاد دست پیدا کردیم، موضوع کاوش جنوب غرب تپه مطرح شد و آنالیز ها نشان می داد که این منطقه از تپه می تواند نوید اتفاقات دیگری را بدهد و پس از کاوش، به لایه ای دست نخورده برخورد کردیم که به قرن سوم پیش از میلاد باز می گردد.

سرپرست تیم کاوش تپه اشرف اصفهان ادامه داد: زیر لایه پیدا گردیده به آثاری از دوره هخامنشیان برخورد کردیم و از سوی دیگر نیز با یک دیواره خشتی 4040 و به قطر 10 سانتی متر روبرو شدیم که نشان داد این تپه دارای معماری متنوعی است که در نوع خود بی نظیر است.

جعفری زند با بیان اینکه تپه اشرف نیازمند کاوش های گسترده تری است و به نظر من 50 فصل کاوشی باید برای این تپه تاریخی در نظر گرفته گردد، گفت: تپه اشرف به دلیل وسعت زیاد و قرار گیری در کالبد شهری نیازمند نگه داری دقیقی است. قرار بود برای این تپه نگهبان و دیوارهایی گذاشته گردد که پس از هشت سال هنوز این اتفاق رخ نداده است.

وی تاکید نمود: تپه اشرف بخشی از تاریخ پیش از اسلام اصفهان است که کمتر به آن توجه گردیده است و در این تپه تاریخ پیش از اسلام مدفون گردیده است و این تپه نشان می دهد که اصفهان پیش از اسلام هم نقش مهمی در تاریخ ایران داشته و تپه اشرف این نقش مهم را در دل خود نگه داشته است.

سرپرست تیم کاوش تپه اشرف اصفهان، اعلام نمود: در واقع با کاوش های این تپه می توان گفت یک اثر تاریخی متعلق به اصفهان پیش از اسلام به اصفهان باز خواهد گشت و این چشم انداز روشن این تپه را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در دل تپه اشرف، تاریخ پیش از اسلام اصفهان مدفون است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دل تپه اشرف، تاریخ پیش از اسلام اصفهان مدفون است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید