روانشناسی سیاسی ویروس کرونا؛ بیماری یا شوک روانی ـ شناختی

به گزارش وبلاگ فناوری، خبرنگاران، گروه بین الملل-سعید عبدالملکی*: در جهان امروز ذهن و روان انسان ها تبدیل به بستری بکر و مناسب برای انواع کاشت ها و برداشت ها شده است. به گونه ای که اگر کسی بخواهد طرف مقابل اش را به زانو دربیاورد از این ابزار استفاده می کند و با به استیصال کشاندن اعصاب و روان او به هدف اش دست می یابد. مثلاً پخش یک شایعه و یا رسانه ای کردن بعدی از زندگی خصوصی یک فرد کافی است تا ستون فقرات ذهن و روح وی را در هم شکست و برای همیشه نابودش کرد.

روانشناسی سیاسی ویروس کرونا؛ بیماری یا شوک روانی ـ شناختی

حال تصور کنیم این درهم ریختگی اعصاب و روان در سطح گسترده همچون یک جامعه یا کشور و یا قاره باشد، چه بلایی سر آن می آید؟ ترس، فوبیا، افسردگی، اضطراب، درماندگی اجتماعی و حتی خودکشی از پیامدهای بلاشک این مسئله هستند.

با این وصف؛ در جهانی امروز روان و رسانه ارتباطی تنگاتنگ و ناگسستنی باهم دارند و اساساً از طرق رسانه است که می توان به اهداف روان شناختی دست پیدا کرد. و این دو در کنار هم از هر ابزار فوق پیشرفته جنگی قوی تر عمل می کنند.

کرونا ویروس که مدتی است به تیتر یک تقریباً تمام رسانه های خبری جهان تبدیل شده است و سایه شوم آن بر روان و تن جامعه ایرانی سنگینی می کند، قبل از آنکه یک امر پزشکی شایع باشد در چارچوب مفهوم روان و رسانه قابل درک و بررسی است. چراکه می بینیم این ویروس قبل از آنکه جسم ها را نابود کند، شناخت و رفتار کشورهای درگیر را به تسخیر خود درآورده است. و بر ذهن و ادراکات آنان اثرگذاری مضاعف داشته است.

رسانه در عصر پسامدرن وقتی با سیاست و رقابت پیوند می خورد همچون یک بمب اتم عمل می کند. و علاوه بر روان آشفتگی، خسارت های مادی قابل ملاحظه ای به بار می آورد.

چینی ها که قدرت اول اقتصادی جهان هستند اگرچه در مقابل این ویروس کشنده و خطرناک با تمام توان مقابله کردند و در اندک زمانی بیمارستانی برای آن احداث کردند و نشان دادند که همچنان قدرت برتر اقتصادی و عملیاتی جهان هستند اما توجه شان از تولید و چرخش کارخانه هایشان و صادرات محصولاتشان معطوف و مشغول به مهار این بیماری شد و این امر برای یک قطب اقتصادی نشانه آسیب پذیری روان شناختی است.

آری؛ در جنگ روانی پسامدرن این گونه یک کشور و جامعه به زانو درمی آید چراکه ماهیت این نوع جنگ اثرگذاری بر ادراک انسان و شوک درمانی است و با ایجاد خطاهای ادراکی، آن فرد و جامعه دچار خطا در محاسبه و تصمیم گیری می شود.

اساساً در چنین شرایط هایی فرآیندهای عالی روانی همچون قوه تفکر، احساس و ادراک، حافظه، استدلال و حل مسئله مختل می شود و تنها چیزی که برای انسان اولویت پیدا می کند جان به دربردن است.

اگر آمار جان باختگان و مبتلایان به این بیماری را با آمار کشته شدگان تصادفات جاده ای و یا کشته شدگان ناشی از بیماری های صعب العلاج، آنفولانزا و سایر سوانح گوناگون مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که کرونا ویروس قبل از آنکه یک بیماری شایع باشد یک جنگ روانی ـ شناختی عمیق است به گونه ای که ترس و نگرانی را به جان اکثریت کشورها انداخته است و فرایند جاری زندگی آنان را مختل کرده است.

شوربختانه در کشور ما این بیماری از دایره بیمارستانی خود خارج شده و به سبک زندگی و فضای کسب وکار ضربه اساسی وارد کرده است. عوامل چندی در این امر دخیل بوده اند. نخستین عامل شاید ویژگی های روان شناختی خاص ما ایرانیان است که همواره جامعه ای هیجان محور هستیم و در قبال چنین رخدادهایی مسئله محوری نداریم بلکه دستخوش هیجانات و القائات می شویم و فضایی هیستریک خلق می کنیم که سبب می شود کنترل شرایط از دستمان خارج شود و صدالبته این پاشنه آشیل باعث شده است تا دشمنان از همین نقطه ضربه خود را وارد سازند.

همچنان که در چند روز اخیر به وضوح مشاهده شد خبرگزاری ها و شبکه های ماهواره ای دشمن ملت که به نوعی خدمتگزار قدرت های بزرگ جهانی هستند در آتش کرونا دمیده اند و دلهره بر روان و جان تمام مردم انداخته اند و با پوشش خبری گسترده و اغراق آمیز و ترس افکن، این بیماری را به مانند یک دایناسور آدم خوار و خزنده به تصویر می کشند که در حال بلعیدن تمام ایران است.

اگرچه این قبیل رسانه ها به خیال خود رسالت خبری خود را انجام می دهند، لیکن این سبک انتشار از نظر دانش روان شناسی و به ویژه روان شناسی سیاسی، یک رفتار معنادار قلمداد می شود، به ویژه که اثر تلقین را بالا می برد به طوری که حتی اگر کسی در معرض ابتلا به آن نباشد ممکن است در اثر ترس و تلقین واقعاً به این بیماری دچار شود.

اگرچه انکار این بیماری مسری ساده انگارانه به نظر می رسد، لیکن بار عملیات روانی آن که توسط رسانه های مذکور صورت می گیرد پر رنگ تر از شیوع آن است. مفهوم روان تنی (سایکوسوماتیک) در روان شناسی از این تحلیل پشتیبانی می کند چرا که تعدادی از بیماری های جسمی همچون زخم معده، کمردردهای مزمن، بیماری های پوستی، سرماخوردگی، سردردهای شدید، و میگرن ریشه های عصبی و ذهنی دارند.

همچنین ترشح بیش ازاندازه هورمون کورتیزول که بر اثر استرس زیاد رخ می دهد باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن و شکنندگی در برابر ویروس های هرچند خفیف می شود.

بنابراین؛ در چنین بحران هایی اساساً خودمراقبتی، خودکنترلی و خویشتن داری تک تک افراد جامعه نقش بسزایی ایفاء می کند. همچنین خودآگاهی ملی، همدلی و مشارکت بالا می تواند به ما کمک کند تا زودتر از شر این ویروس سرگردان خلاص شویم.

................

* پژوهشگر روان شناسی توسعه و رئیس کمیته روان شناسی سیاسی انجمن علوم سیاسی ایران

منبع: خبرگزاری مهر

به "روانشناسی سیاسی ویروس کرونا؛ بیماری یا شوک روانی ـ شناختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانشناسی سیاسی ویروس کرونا؛ بیماری یا شوک روانی ـ شناختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید