ظریف: در صورت پایبندی اروپا به تعهداتش در چند ساعت به اجرای کامل برجام بازمی گردیم

به گزارش وبلاگ فناوری، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با یک رسانه غربی تأکید کرد اگر اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد که تعهدات برجامی خود را اجرا کند، ایران می تواند ظرف چند ساعت به تعهدات گذشته خود در برجام بازگردد.

ظریف: در صورت پایبندی اروپا به تعهداتش در چند ساعت به اجرای کامل برجام بازمی گردیم

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فناوری، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در مصاحبه با شبکه خبری یورو نیوز گفت اگر طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود عمل کنند، بازگشت ایران به تعهدات پیشین خود در برجام تنها در عرض چند ساعت میسر خواهد بود.

ظریف در این مصاحبه که پس از دیدار وی با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه انجام شد و یورو نیوز اعلام کرده است که مشروح آنها را به زودی منتشر خواهد کرد، گفت: اگر اتحادیه اروپا همراه با آمریکا یا بدون آمریکا تصمیم بگیرند که تعهدات خود در برجام را اجرا کنند ما می توانیم در عرض چند ساعت به اجرای کامل برجام بازگردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره خروج آمریکا از برجام نیز گفت: آمریکا یکی از طرف های توافق هسته ای بود و آن در مورد آن مذاکره کرده بود. این یک توافق اختیاری نبود بلکه توافقی بود که به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود. این توافق یک شبه به انتها نرسیده بود و در مورد هر لغت آن بحث زیادی اجرا شده بود.

وی افزود: پس از پشت سر گذاشتن شوکی که سال گذشته در پی خروج آمریکا از برجام [و بازگشت تحریم های یکجانبه] به اقتصاد ما وارد شد، پول ملی ما یک سوم ارزش خود را بازیافته است. ما سال گذشته خسارات سنگینی را متحمل شدیم و ایالات متحده مسئول خسارات عظیمی است که به اقتصاد ایران وارد شد؛ صدها میلیارد دلار خسارت که روزی ناگزیر خواهند شد آن را بپردازند.

ظریف در مورد اینکه آیا فکر می کند دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا متن برجام را خوانده باشد، گفت: فکر نمی کنم افراد زیادی متن این توافق را خوانده باشند، به همین دلیل اگر رئیس جمهور ترامپ نیز متن توافق را نخوانده باشد او را سرزنش نمی کنم. وی فکر می کنم او باید این کار را انجام دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان سپس در پاسخ به این سؤال که آیا مایل است شبکه یورو نیوز از طرف وی متن برجام را برای ترامپ ارسال کند، شرح داد: من فکر می کنم لازم نیست ترامپ برای پیدا کردن متن برجام راه دوری برود. این توافق، سند شورای امنیت است. شاید رئیس جمهور ترامپ این توافق را نپسندد، اما من می توانم به او بگویم که این توافق به نفع او و آمریکاست.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ظریف: در صورت پایبندی اروپا به تعهداتش در چند ساعت به اجرای کامل برجام بازمی گردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: در صورت پایبندی اروپا به تعهداتش در چند ساعت به اجرای کامل برجام بازمی گردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید