مخالفت علی مطهری با شفافیت آرای نمایندگان به دلیل گروه های فشار و نظارت استصوابی

به گزارش وبلاگ فناوری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حواشی به وجود آمده در مورد رد فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت که رد فوریت یک طرح به معنی مخالفت مجلس با آن طرح نیست اما در عین حال با اشاره به مخالفت خود با این امر گفت که ممکن است این امر موجب تضییع حق نماینده به موجب نظارت استصوابی گردد.

مخالفت علی مطهری با شفافیت آرای نمایندگان به دلیل گروه های فشار و نظارت استصوابی

به گزارش وبلاگ فناوری، علی مطهری در یادداشتی با عنوان درباره شفافیت آرای نمایندگان که در اختیار وبلاگ فناوری قرار داد، نوشت:

رد یک فوریت طرح شفاف سازی آراء نمایندگان مجلس این سوال را در میان برخی افرادی که جلسات مجلس را دنبال می نمایند پدید آورده است که چگونه طرحی که بیش از 200 نفر از نمایندگان در رسانه ها از آن حمایت کردند فوریت آن رای نیاورد؟ پاسخ این است که اولا رای نیاوردن فوریت یک طرح به معنی مخالفت مجلس با آن طرح نیست و ممکن است بعد از آنکه به صورت عادی در کمیسیون مربوط آنالیز و گزارش آن به صحن آمد، تصویب گردد. ثانیا بهتر بود نمایندگان مخالف این طرح مخالفت خود را در رسانه ها اعلام می کردند تا این توقع در جامعه ایجاد نگردد.

اما این روزها از اینجانب نیز نظرم را درباره این طرح سوال می نمایند. در پاسخ می گویم من با شفافیت حضور و غیاب ها و سفرهای نمایندگان و مانند اینها موافقم اما با شفافیت آراء آنها موافق نیستم زیرا جامعه امروز ما هنوز رشد لازم را در این زمینه پیدا نکرده است. اگر آراء نمایندگان به طرح ها و لوایح اعلام عمومی گردد، نماینده در حوزه انتخابیه خود مورد آزار و اذیت گروه های فشار قرار می گیرد یا به موجب نظارت استصوابی حق او در انتخابات بعدی ضایع می گردد. به همین جهت ممکن است در محذور واقع گردد و رای واقعی خود را اعمال نکند، در حالیکه نماینده باید در ابراز رای خود آزاد باشد. لذا اینجانب این طرح را امضاء نکردم و به فوریت آن هم رای ندادم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مخالفت علی مطهری با شفافیت آرای نمایندگان به دلیل گروه های فشار و نظارت استصوابی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت علی مطهری با شفافیت آرای نمایندگان به دلیل گروه های فشار و نظارت استصوابی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید