نانوذرات برای جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی به کار می فرایند

به گزارش وبلاگ فناوری، با استفاده از نانوذرات، فیلمی ساخته شده که قادر است پرتو مادون قرمز را به نور مرئی تبدیل کند و بهره تولید انرژی را در پیل های خورشیدی افزایش دهد.

نانوذرات برای جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی به کار می فرایند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ فناوری، بیشتر فناوری های خورشیدی روی نور مرئی متمرکز هستند و از جذب امواج مادون قرمز نزدیک عاجزند؛ بنابراین بخشی از طیف خورشیدی هدر می رود. مادون قرمز نیمی از تابش خورشیدی به سطح زمین را تشکیل می دهد، اما سامانه های خورشیدی رایج توانایی محدودی را برای تبدیل این طول موج به انرژی دارند. یافته های محققان KTH می تواند پیشرفت بزرگی در این جهت ایجاد کند.

این گروه تحقیقاتی به سرپرستی هانس آگرن، استاد شیمی در موسسه فناوری KTH، فیلم نازکی تولید کرده که می تواند روی سطح پیل های خورشیدی قرار گرفته و به این پیل ها اجازه دهد تا بتوانند پرتو های مادون قرمز را به انرژی تبدیل کنند. با این کار، کارایی پیل خورشیدی بیش از ده درصد افزایش می یابد.

آگرن می گوید: ما پیروز به افزایش ده درصدی در کارایی پیل خورشیدی شدیم. با کمی کار بیشتر، تخمین می زنیم که 20 تا 25 درصد افزایش بهره وری در پیل ها حاصل شود.

مواد حساس به کار رفته در پیل های خورشیدی مانند پروسکیت های معدنی، توانایی محدودی در پاسخ به طول موج مادون قرمز دارند. راه حلی که محققان این گروه ارائه کردند، استفاده از ترکیب نانوبلور ها با زنجیره میکرولنز بود.

آگرن می افزاید: توانایی میکرولنز ها برای متراکم کردن نور به نانوذرات اجازه می دهد تا تابش ضعیف مادون قرمز را به پرتو های نور مرئی تبدیل کنند، طول موجی که برای پیل های خورشیدی مناسب است.

سال گذشته دانشمندان پیروز به تولید نانوذراتی شدند که قادر به جذب نور مادون قرمز نزدیک بود که می تواند این پرتو های جذب شده را به صورت نور مرئی بازنشر دهد. محققان آزمایشگاه ملی لورنس برکلی با استفاده از نوعی رنگ آلی، سطح نانوذرات را پوشش دهی کردند. این رنگ همانند آنتن عمل می کند و به دانشمندان اجازه می دهد تا خواص نانوذرات مبدل نور را تنظیم کنند. با این نانوذرات می توان پنل های خورشیدی ساخت که نور نامرئی را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نانوذرات برای جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی به کار می فرایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوذرات برای جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی به کار می فرایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید