هشدار درباره اسیدی شدن محیط دریای خزر ، علت افزایش گردبادها در خزر چیست؟

به گزارش وبلاگ فناوری، رییس پژوهشکده علوم جوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، بروز بارش های سنگین برف در سواحل دریای خزر را ناشی از تغییرات اقلیم دانست و گفت: علاوه بر آن مطالعه ما نشان می دهد که تعداد گردبادهای این دریا رو به افزایش است.

هشدار درباره اسیدی شدن محیط دریای خزر ، علت افزایش گردبادها در خزر چیست؟

به گزارش وبلاگ فناوری به نقل از ایسنا، دکتر پروین غفاریان در نشست دستاوردهای پژوهشی حوزه دریای خزر و خلیج فارس که در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی برگزار گردید، با بیان اینکه دریای خزر در میان پهنه های آبی و رشته کوه های البرز محصور شده است، اضافه کرد: محصور شدن این دریا در پهنه های آبی و کوه ها و قرار دریافت در معرض آب و هوای خاص، این منطقه را مستعد پدیده های خطرناک نموده است.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیم برای این منطقه بسیار خطرناک است، اظهار کرد: علاوه بر آن آنالیز میانگین بارش ها از شرق تا غرب سواحل جنوبی دریای خزر نشان می دهد که میانگین بارش در سواحل غربی 1000 میلیمتر و در شرق آن به حدود 300 تا 400 میلیمتر می رسد.

غفاریان اعلام کرد: در صورت تغییر اقلیم علاوه بر آنکه دمای سطح آب افزایش پیدا می نماید، موجب اسیدی شدن محیط دریا و به خطر افتادن زیست آبزیان خواهد شد.

وی بالا آمدن سطح آب و به زیر آب رفتن تاسیسات دریایی و فرسایش سواحل را از دیگر عوارض تغییرات اقلیم ذکر کرد و ادامه داد: بر این اساس ما به طور مداوم تغییرات اقلیمی دریای خزر را پایش می کنیم و بر این اساس فرمی را به استان ها ارسال نموده ایم تا در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی، به ما اعلام نمایند.

رییس پژوهشکده علوم جوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به وقوع پدیده طوفان های دریایی در خزر اشاره نمود و یادآور شد: مطالعات ما نشان می دهد که تعداد این گردبادها رو به افزایش است.

به گفته وی، اخیرا دو گردباد در سواحل مازندران و گیلان اتفاق افتاده است.

غفاریان وقوع برف های سنگین در استان های شمالی کشور را از دیگر عوارض تغییرات اقلیم نام برد و گفت: زمانی که یک توده بسیار سرد قطبی از روی دریاچه های گرم مانند دریاچه خزر عبور می نماید، شاهد بارش برف بسیار سنگین هستیم و همین اتفاق در بهمن ماه سال 1392 در گیلان رخ داد.

به گفته وی، در گرگان به دلیل جریان های دریایی از شمال شرق به جنوب غرب بارش های سنگین برف رخ نخواهد داد.

وی به بیان اقدامات اجرا شده برای پایش تغییرات اقلیم این منطقه پرداخت و گفت: گسترش شبکه مانیتورینگ و در اختیار قرار دادن داده ها، تقویت مدل های عددی و تدقیق آنها برای منطقه و ایجاد سیستم اعلام هشدار سریع پدیده های مخرب مانند سیلاب ها و تندبادها از جمله اقدامات انجام شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "هشدار درباره اسیدی شدن محیط دریای خزر ، علت افزایش گردبادها در خزر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره اسیدی شدن محیط دریای خزر ، علت افزایش گردبادها در خزر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید