شرایط اینستکس در یک سالگی تاسیس

به گزارش وبلاگ فناوری، خبرنگاران: خبرگزاری دویچه وله آلمان در گزارشی به شرایط اینستکس در یک سالگی تاسیس آن پرداخت.

شرایط اینستکس در یک سالگی تاسیس

به گزارش وبلاگ فناوری به نقل از ایسنا، اکنون یک سال از شروع به کار ساز و کار مالی ویژه اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران که به اینستکس معروف شد می گذرد. دولت آمریکا در می 2018 از برجام خارج شد و تحریم های لغو شده علیه ایران طبق توافق اتمی سال 2015 وین را بازگرداند. دویچه وله در گزارش خود با اشاره به تمایل ایران برای پایبندی به توافق هسته ای و بهره مندی مالی از برجام نوشت: در حال حاضر مقر اصلی اینستکس در وزارت دارایی فرانسه قرار گرفته است و میشل بوک، دیپلمات آلمانی عهده دار ریاست آن است. در حالی که تحریم های آمریکا بخش بزرگی از دسترسی ایران به نظام مالی جهانی را قطع نموده، اینستکس ایده ای برای انتقال کالا بین ایران و اتحادیه اروپا بدون انتقال مستقیم پول (به ایران) بوده است.

در حال حاضر این مکانیزم متمرکز بر کالاهای بشردوستانه نظیر غذا و محصولات دارویی است. با وجود گذشت یک سال از تاسیس اینستکس، هنوز کالایی در این مکانیزم تجاری مبادله نشده است. میشل توکوس، عضو اتاق بازرگانی ایران و آلمان در همین رابطه گفت: زمانی که یک شرکت از ما در مورد اینستکس می پرسد حتی نمی توانیم به او یک شماره تماس بدهیم. این تاجر آلمانی مکانیزم اینستکس را بیشتر یک پروژه سیاسی ارزیابی می نماید و می گوید مکانیزم فعلی خیلی ارتباطی با شکل فعلی تجارت ایران و اتحادیه اروپا ندارد.

به گفته مرکز آمار آلمان، حجم تجارت ایران و آلمان در سال 2019 معادل 1.5 میلیارد یورو بوده که نصف رقم تجارت سال های قبل دو کشور است. رژیم تحریم های آمریکا باعث شده است تا بسیاری از شرکت ها از تجارت با ایران هراس داشته باشند. با این حال به گفته یک منبع مطلع در اینستکس، برنامه هایی برای اجرای توافقات در آینده ای نزدیک وجود دارد.

با این حال به نظر می رسد دلیل تاخیر در اجرایی شدن اینستکس به ابراز نارضایتی آمریکایی ها برگردد. در ماه می سال قبل استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا با ارسال نامه ای به رئیس اینستکس نسبت به فعالیت هایی که تحریم های آمریکات را متزلزل کند ابراز نگرانی نموده و هشدار داده بود که چنین اقداماتی می تواند با عواقب جدی نظیر قطع دسترسی به نظام دلاری منتهی گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "شرایط اینستکس در یک سالگی تاسیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط اینستکس در یک سالگی تاسیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید