چه داروهایی در تسکین علائم سندروم پیشاقاعدگی مؤثر است؟

به گزارش وبلاگ فناوری، سندروم پیشاقاعدگی عبارت از مجموعه ای از علائم و نشانه ها از جمله نوسانات خلقی یا جسمانی که بسیاری از زنان که در سن باروری آن را تجربه می نمایند و بعضاً با مصرف داروهایی همچون فلوکستین علائم آن می تواند تسکین یابد.

چه داروهایی در تسکین علائم سندروم پیشاقاعدگی مؤثر است؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ فناوری از mayoclinic، سندروم پیشاقاعدگی عبارت از مجموعه ای از علائم و نشانه ها از جمله نوسانات خلقی، حساسیت سینه ها، هوس (ویارهای) غذایی، خستگی، تحریک پذیری که بسیاری از زنان که در سن باروری از آن رنج می برند.

این سندروم با نام انگلیسی Premenstrual Tension (به اختصار PMS) شرایطی است که از هر 4 زن در زمان قاعدگی 3 نفر به نوعی آن را تجربه می نمایند و معمولاً یک تا دو هفته قبل از شروع عادت ماهیانه شروع و تا چهار روز بعد از آن خاتمه می یابد.

علائم و نشانه های این سندروم معمولاً در یک الگوی قابل پیش بینی رخ می دهد اما هر فرد می تواند چند نشانه از آن را داشته باشد و حتی شدت این علایم نیز در طول زندگی فرد نیز تغییر کند.

علائم و نشانه های PMS چیست؟

علائم و نشانه های احتمالی سندروم پیشاقاعدگی (PMS) زیاد است اما بیشتر خانم ها فقط تعدادی از این مسائل را تجربه می نمایند که بعضی از شایع ترین آنها عبارتند از: تنش و اضطراب، تغییر اشتها، بی خوابی، عصبانیت، درد مفاصل یا عضله، خستگی، حساسیت سینه، یبوست و یا اسهال، گریه های دوره ای (که فرد نمی تواند جلوی آن را بگیرد)، گر دریافت و ...

عوامل بروز PMS چیست؟

دقیقاً عوامل بروز این شرایط شناخته نشده است ولی چند عامل می تواند در بروز آن نقش داشته باشد:

  • تغییرات چرخه ای در هورمون ها: علائم و نشانه های سندروم پیشاقاعدگی با نوسانات هورمونی تغییر نموده و با حاملگی و یائسگی نیز ناپدید می شوند.
  • تغییرات شیمیایی در مغز: نوسانات سروتونین (یک ماده شیمیایی مغز که انتقال دهنده عصبی) می تواند در ایجاد افسردگی، خستگی و مسائل خواب مؤثر باشد.
  • افسردگی: بعضی از خانم های مبتلا به سندرم شدید پیشاقاعدگی دچار افسردگی تشخیص داده نشده هستند هرچند افسردگی به تنهایی باعث همه علائم نمی گردد.

روش های درمان PMS چیست؟

برای در بسیاری از خانم ها تغییر در شیوه زندگی همچون اصلاح رژیم غذایی (مصرف غذاهای سرشار ویتامین های B1و B2)، ورزش و داشتن خواب کافی می تواند به تسکین علائم PMS یاری کند اما بسته به شدت علائم، پزشک ممکن است یک یا چند دارو برای آن تجویز کند.

بعضی از داروهایی که در تسکین علائم سندروم پیشاقاعدگی مؤثر بوده اند عبارتند: از داروهای ضد افسردگی همچون فلوکستین، پاروکستین و سرترالین که معمولاً برای دو هفته قبل از شروع قاعدگی تجویز می گردد.

داروهایی همچون ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم نیز در زمان قبل یا شروع قاعدگی برای تسکین گرفتگی عضلات یا ناراحتی سینه ها می تواند مؤثر باشد.

همچنین قرص های ضدبارداری هورمونی نیز می تواند علائم سندروم پیشاقاعدگی را تسکین بخشد هر چند موفقیت این داروها در تسکین علائم در زنان متفاوت است.

منبع اصلی

انتهای پیغام/ 4105/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "چه داروهایی در تسکین علائم سندروم پیشاقاعدگی مؤثر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه داروهایی در تسکین علائم سندروم پیشاقاعدگی مؤثر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید