کسی از تفرقه سود نمی برد

به گزارش وبلاگ فناوری، مدیرعامل خانه موسیقی در همایش عاشیق های خانه موسیقی ایران گفت: تمام کوشش ما این است که تحت لوا با هم باشیم و متفرق نباشیم زیرا کسی از تفرقه سود نمی برد. اگر هر قومی بخواهد برای خودش یک تشکل درست کند و جدایی طلب باشد به نفع هیچ کس نیست.

کسی از تفرقه سود نمی برد

به گزارش خبرنگار وبلاگ فناوری، حمیدرضا نوربخش ـ مدیرعامل خانه موسیقی ـ در این همایش اعلام کرد: ما کوشش کردیم تا هر آنچه می توانیم و می توانستیم در زمینه خدمات هنرمندان موسیقی مثل بیمه و مسائل حقوقی، انجام دهیم. بیمه هنرمندان از بیمه تامین اجتماعی گرفته تا بیمه تکمیلی به صورت انحصاری از طریق خانه موسیقی ایران و صندوق اعتباری هنر انجام می گردد اما شنیده می گردد افرادی در آذربایجان شرقی و غربی لیستی از اسامی هنرمندان جمع می نمایند و به آن ها وعده بیمه می دهند.

فاصله گوش مردم با اصالت

او ادامه داد: خانه موسیقی 16 هزار عضو دارد و هر عاشیقی می تواند بگوید عقبه من 16 هزار نفر است اگر عقبه شما این تعداد باشد بهتر است یا هزار نفر؟ شما در خانه موسیقی می توانید ادعا کنید که قطره ای از یک دریای بیکران هستید.

مدیرعامل خانه موسیقی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان این که نگرانی عمیقی وجود دارد که من در هر فرصتی سعی می کنم مطرح کنم، اضافه نمود: آن نادیده گرفته شدن اصالت های مان است. امروزه گوش مردم با اصالت فاصله پیدا می نماید و این رسالت هنرمندان را سنگین تر می نماید. چیزی که امروز به اسم موسیقی پاپ به خورد مردم می دهند، از هنجارهای درست موسیقی پاپ پیروی نمی نماید.

نوربخش اضافه نمود: افرادی می آیند که در مدت کوتاهی مخاطب 10 هزار نفری پیدا می نمایند در حالی که نه شعرشان و نه موسیقی شان درست است. فکر می کنم این مسئله در موسیقی آذری هم رخ داده که نباید دستخوش تغییر گردد. موسیقی شما باید نسل به نسل منتقل گردد. رسالت همه ماست که از اصالت ها پاسداری کنیم.

آنهایی که عَلَم تفرقه برمی دارند جاهل به تاریخ هستند

داریوش پیرنیاکان نیز به عنوان سخنران دیگر این مراسم اعلام کرد: از بدو تاسیس خانه موسیقی کوشش کردم تا عاشیق ها در خانه موسیقی حضور داشته باشند و بمانند. برخی از عاشیق ها بحث می نمایند که از خانه موسیقی جدا شوند و تشکل جدایی راه اندازی نمایند که من مخالفت کردم زیرا از تمامی موسیقی اقوام در خانه موسیقی حضور دارند و عاشیق ها هم باید حضور داشته باشند.

او اضافه نمود: متاسفانه برخی بدون توجه به صندلی شان آغاز به ایجاد تفرقه بین عاشیق ها کردند که کار خوبی نیست زیرا همه ما ایرانی هستیم و وجب به وجب خاک ما متعلق به ایرانی ها است. آنهایی که عَلَم تفرقه برمی دارند جاهل به تاریخ هستند.

این پژوهشگر موسیقی در بخش دیگری از صحبت هایش از مردم آذربایجان خواست تا در عروسی های شان عاشیق ها را برای نواختن ساز دعوت نمایند زیرا آن ها زندگی شان از این راه می گذرد و این موسیقی جزئی از فرهنگ ماست.

در نخستین همایش عاشیق های خانه موسیقی ایران که شامگاه 5 شهریور در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری برگزار گردید، بیش از 10 نوازنده و خواننده آذری در مدت زمان دو ساعت و نیم اجراء داشتند که می توان از آن ها به آیت قنبری، عمران حیدری، عیاض شجاعی، اکبر باقری، محسن شیری، امیر سرابی، حسن محمدیان و داود بیگی اشاره نمود.

به گفته مجری برنامه یکی از اهداف این همایش اجرای قطعاتی بود که توسط عاشیق ها کمتر شنیده یا خوانده گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کسی از تفرقه سود نمی برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسی از تفرقه سود نمی برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید