آیا ورزش باعث اضافه وزن می گردد؟

به گزارش وبلاگ فناوری، خبرنگاران: از هر کسی بپرسید به شما خواهد گفت که رژیم غذایی و ورزش دو مولفه مهم در کاهش وزن و لاغری اند. اما متاسفانه هم رژیم غذایی سالم و هم ورزش منظم، اگر با دقت انتخاب و اجرا نشوند، می توانند در واقع باعث افزایش وزن تان شوند. در این مطلب به شما خواهیم گفت ورزش و تمرین چگونه و از چه راه هایی می تواند باعث گردد وزن اضافه کنید.

آیا ورزش باعث اضافه وزن می گردد؟

بیشتر از نیا

ز بدن تان کالری مصرف می کنید

چند جلسه تمرین و ورزش در هفته به احتمال زیاد اشتهای تان را افزایش می دهد، مخصوصا اگر بدن تان بیشتر از آنچه به آن عادت داشت کالری بسوزاند. متاسفانه این حالت می تواند خیلی از افراد را وادار کند تا بیشتر از احتیاج بدن شان کالری مصرف نمایند.

به طور متوسط اگر دویدن منجر به سوزاندن 100 کالری در هر مایل گردد، دو مایل دویدن هم فقط 200 کالری از شما می گیرد، و جایگزین کردن این کالری از دست رفته بسیار راحت است، اما احتمال اینکه در وعده غذایی که در پیش دارید خیلی بیشتر از 200 کالری مصرف کنید زیاد است. توصیه می کنیم در ابتدا از یک اپلیکیشن مناسب برای پیگیری کالری های تان بهره ببرید، بعد از دو سه هفته حتی دیگر به این اپلیکیشن هم احتیاج نخواهید داشت و دیگر می دانید چه اندازه ضروری است بخورید.

بعد از ورزش اسنک های ناسالم می خورید

امروزه برای ورزشکاران، پروتئین بار ها و نوشیدنی های متنوع و گوناگونی وجود دارد که وعده سوخت گیری مناسب بعد از تمرین را می دهند. اما بیشتر این محصولات حاوی کالری اضافی، قند و چربی های اشباع هستند و بدن تان بعد از یک پیاده روی طولانی یا یک جلسه الپتیکال، واقعا به این همه کالری احتیاج ندارد.

می توانید به عنوان اسنک بعد از تمرین سراغ یک ظرف کوچک ماست یونانی همراه با کمی میوه بروید یا یک تکه نان پیتا با یک هویج میل کنید که هم کالری زیادی ندارند و هم حاوی قند افزوده نیستند.

به اندازه کافی آب نمی نوشید

فورا بعد از تمرین سراغ نوشیدنی های ورزشی رفتن اشتباه است، اما اشتباه دیگری که خیلی ها مرتکب می شوند به اندازه کافی آب ننوشیدن است. بدن ما به راحتی تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیرد و باعث می گردد کالری که به آن احتیاج نداریم مصرف کنیم، فقط و فقط به این دلیل که بدن مان کم آب است!

در ضمن خوب است بدانید آب، تنها چیزی نیست که بدن را بعد از تمرین آب رسانی می نماید. هیدراسیون بدن بعد از تمرینات سخت و سنگین باید شامل جایگزین کردن الکترولیت های از دست رفته مانند سدیم و پتاسیم نیز بگردد. اگر هنگام تمرین خیلی عرق می کنید، می توانید بعد از تمرین یک عدد موز بخورید یا آب نارگیل بنوشید تا بدون اینکه قند اضافی وارد بدن تان کنید، الکترولیت های از دست رفته را جایگزین نمایید.

فکر می کنید، چون ورزش می کنید می توانید باقی روز را بی تحرک یکجا بنشینید

این هم اشتباه رایجی است که بیشتر تازه کار ها مرتکب می شوند. آن ها تصور می نمایند، چون مثلا سی دقیقه در باشگاه تمرین و فعالیت نموده اند، اشکالی ندارد باقی روز را بی تحرک روی کاناپه لم بدهند. فعالیت های غیر ورزشی که در بدن خاصیت گرمازایی دارند، راه ساده و موثری برای سوزاندن 200 کالری در روز هستند، بدون اینکه عرقی ریخته گردد.

فعالیت هایی مانند بالا و پایین کردن از پله ها، نظافت خانه، پیاده رفتن تا فروشگاه و پخت و پز و ...، نمونه هایی از تحرک های کم، اما مفید هستند که می توانند کالری بسوزانند. در ضمن هیچ چیزی مثل پیاده روی بعد از انتها ساعات کاری نمی تواند گرفتگی و خستگی عضلات را برطرف کند. پس تحرک های روزانه را دست کم نگیرید و با یاری همین خرده فعالیت ها، اسید لاکتیک جمع شده در عضلات را آزاد و دفع کنید.

فقط تمرینات هوازی انجام می دهید

خیلی ها به اشتباه فکر می نمایند هر چه بیشتر تمرین هوازی انجام دهند، بیشتر وزن کم می نمایند، اما واقعا این طور نیست؛ مقداری تمرین قدرتی به بدن و متابولیسم تان یاری می نماید. تمرین با وزنه باعث عضله سازی می گردد و عضله هم موثرتر از چربی می تواند کالری بسوزاند و نتیجه بهتری از کاهش وزن تان خواهید گرفت. تمرین قدرتی و بدنسازی، سوخت و سازتان را پنج درصد افزایش می دهد. تمرین قدرتی نه تنها برای کالری سوزی خوب است بلکه به نفع سلامت عمومی تان نیز هست.

پژوهش ها نشان می دهند تمرین بدنسازی با قدرت و استقامتی که به شما می دهد یاری تان می نماید در تمرین هوازی نیز عملکرد بهتری داشته باشید و سلامت قلب و استخوان ها و حتی سلامت روح و روان تان را تقویت کنید.

نسبت به عدد وزن تان زیاد حساسیت نشان می دهید

گاهی ترازو همه ماجرا را به شما نمی گوید! و این موضوع وقتی که فعال تر می شوید پُررنگ تر هم می گردد. وزن شما حتی در طول یک روز، دو تا سه کیلوگرم نوسان دارد و ورزش نیز تاثیر مستقیم بر نوسان وزن تان دارد. عرق کردن حین تمرین می تواند باعث گردد موقتا احتباس آب در بدن روی بدهد و احساس کنید نفخ نموده اید، در نتیجه عددی که ترازو نشان می دهد از روز قبل بیشتر است.

همچنین، ممکن است همزمان با چربی سوزی، عضله هم بسازید که باز هم وزن تان بیشتر خواهد شد. بهتر است به جای اینکه نسبت به عدد تراوز حساس شوید، به احساسی که دارید، سطح انرژی تان و وضعیت لباس در بدن تان توجه کنید.

روتین ورزش و تمرین تان در خواب تان اختلال ایجاد می نماید

بیشتر اوقات در خصوص اهمیت رژیم غذایی سالم و ورزش منظم در سلامتی و کاهش وزن زیاد صحبت می گردد، اما مولفه بسیار مهم دیگر که نمی توانید به هیچ قیمتی آن را از این معادل حذف کنید، نادیده گرفته می گردد: خواب کافی و با کیفیت برای کاهش وزن و حفظ وزن سالم اهمیت غیرقابل انکاری دارد، زیرا بر اشتها، میزان انرژی و در نهایت انتخاب های سالم تر غذایی اثر می گذارد.

هرچند خیلی خوب است که صبح زود از خواب بیدار شوید و ورزش کنید، اما به این شرط که شب ها زودتر بخوابید و کسر خواب نداشته باشید. کمبود خواب مانع ترمیم و بازسازی عضلات تان می گردد و باعث می گردد به راحتی سراغ فست فود و غذا های ناسالم بروید.

به اندازه کافی بدن تان را به چالش نمی کشید

انجام تمرینات سبُکی که به اندازه لازم به بدن فشار وارد نمی نمایند و همواره در سطحی یکنواخت اند، دو اشتباه بزرگ هستند. شما باید نوع تمرینات و شدت آن ها را به طور متناوب تغییر دهید و بدن تان را به چالش بکشید تا دچار یکنواختی نشوید و بر کالری سوزی تان اثر خوبی بگذارید. پیشنهاد می کنیم هر دو هفته روتین تمرینات خود را تغییر دهید و مطمئن شوید که حین تمرین ضربان قلب تان به 80 درصد از میزن ماکسیمم می رسد.

بیماری دارید که هنوز تشخیص داده نشده

هر چند این علت چندان شایع نیست، اما به هر حال این احتمال وجود دارد که علت نتیجه ندریافت از کوشش های تان برای کاهش وزن به یک بیماری مربوط باشد. خصوصا بیماری های هورمونی مانند اختلالات تیروئید می توانند سبب افزایش وزن ناخواسته شوند، حتی اگر شما تغذیه سالم داشته باشید و به طور مرتب هم ورزش کنید. اگر تردید دارید که مشکل شما همین است حتما با پزشک تان در میان بگذارید.

تازه ورزش کردن را آغاز نموده اید

اگر به تازگی ورزش و تمرین را آغاز نموده اید، یا بعد از مدت ها کناره دریافت از ورزش دوباره سراغش رفته اید، پس بدن تان هنوز عادت ندارد که بیشتر کالری بسوزاند (یا عادتش را فراموش نموده است) و در ضمن بیشتر هم عرق می کنید و این اتفاق می تواند سبب احتباس مایعات به طور موقتی گردد تا کم کم به روتین جدیدتان عادت کنید. صبر کنید تا بدن تان تدریجا به شرایط جدید خو بگیرد و بتواند تغییرات را تحمل کند. توصیه می کنیم اگر تازه کار هستید یا مدتهاست ورزش را کنار گذاشته اید از تمرینات کم شدت تر آغاز کنید و ناگهان به بدن تان فشار وارد نکنید.

منبع: eatingwell

منبع: برترین ها

به "آیا ورزش باعث اضافه وزن می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ورزش باعث اضافه وزن می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید