جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 27 آبان ماه 99

به گزارش وبلاگ فناوری، شاخص کل صبح امروز کار خود را با جهش 22 هزار واحدی در 30 دقیقه ابتدایی معاملات آغاز کرد و در یک قدمی کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی قرار گرفت. اغلب نماد های شاخص ساز امروز صف خرید دارند و نقشه بازار سراسر سبزرنگ است. در ساعات ابتدایی، شاخص کل 1.76 درصد و شاخص هم وزن 61 صدم درصد رشد کرده و عمده افزایش شاخص کل بر عهده نماد های فملی، فولاد، تاپیکو، شپنا، فارس، خودرو و وغدیر است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 27 آبان ماه 99

بورس همچنان سبزپوش است

به گزارش وبلاگ فناوری، در ساعات ابتدایی امروز از مجموع 316 نماد بورسی معامله شده، 198 نماد فرایند صعودی در پیش گرفته اند و شاهد کاهش قیمت سهام در 118 نماد هستیم. همچنین در بازار فراوبرس از مجموع 221 نماد معامله شده، 128 نماد با رنگ سبز روی تابلو ظاهر شده اند و 93 نماد قرمزرنگ هستند. امروز بعد از مدت ها تعداد نماد های صعودی بیشتر از نماد های نزولی است.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 27 آبان ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز سراسر سبزرنگ است و حتی گروه های کوچک هم در فرایند صعودی همراهی می کنند. گروه خودرو و ساخت قطعات بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده و در بین آن ها شاهد تشکیل صف خرید در نماد های اصلی یعنی خودرو، خگستر و خساپا هستیم. شرکت های کوچک در این گروه همچنان قرمزرنگ هستند. صندوق های سرمایه گذاری با افزایش قیمت نسبی به استقبال بازار آمده اند و در فرایند صعودی آرام قرار گرفته اند. بانک ها و موسسات اعتباری سبزپوش هستند و شاهد تشکیل صف خرید در نماده بانک های بزرگ یعنی وبملت و وبصادر هستیم. یکی دو هفته از توقف وتجارت می گذرد و آن را روی تابلو نمی بینیم. در گروه انبوه سازی، ثشاهد بعد از مدت ها صف فروش سنگین امروز به فرایند صعودی افتاده و پنج درصد افزایش قیمت را تا اینجای کار در کارنامه خود ثبت کرده. هرچند ثباغ هنوز پیروز به جمع آوری صف فروش نشده. گروه فلزات اساسی یک دست صف خرید است و اغلب نماد ها پنج درصد افزایش قیمت دارند. گروه محصولات شیمایی در فرایند صعودی آرام افتاده و بدون تشکیل صف در حال رشد است. سرمایه گذاری ها، دارویی ها، غذایی ها و بیمه ها شرایط مشاهبی دارند. فرآورده های نفتی، هتل و رستوران، استخراج کانه های فلزی و لاستیک و پلاستیک از جمله گروه های دارای صف خرید در اغلب نماد ها هستند.

تشکیل دوباره صف خرید برای نماد های شاخص ساز

شپنا امروز از خجالت سهامدارانش درآمده و در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید قرار گرفته است. حدود هفت هزار سفارش برای خرید 257 میلیون سهام شپنا به ارزش 370 میلیارد تومان در ساعات اولیه ثبت شده و فعلا فروشنده ای برای آن نیست. بترانس با صف خرید 300 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و تنها کننده شرکت های کوچک و متوسط در این فهرست است. مقام سوم صف های خرید سنگین به شتران با صف 153 میلیونی رسیده است. پشت سر آن ها خساپا با صف 138 میلیاردی، کاما با صف 134 میلیاردی، فملی با صف 108 میلیاردی و شبندر با صف 94 میلیاردی به چشم می خورند.

در آن سوی بازار وملی همچنان سنگین ترین صف فروش بازار را دارد. ارزش صف فروش این نماد امروز به 247 میلیارد تومان می رسد. خزامیا با صف فروش 175 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و شاخص تشکیل صف 80 میلیارد تومانی برای فروش سهام خکمک هستیم. از جمله دیگر نماد ها با صف فروش سنگین می توان به غنوش، تپمپی، کفپارس و وتوس اشاره کرد.

رقابت تنگاتنگ صف های خرید و فروش

بررسی ها نشان می دهد در ساعات اولیه معاملات امروز شاهد تشکیل صف خرید دو هزار و 700 میلیارد تومانی در 102 نماد هستیم که 17 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهد. در طرف مقابل 119 نماد معادل 20 درصد بازار صف فروش دارند و ارزش مجموع صف ها به حدود سه هزار میلیارد تومان می رسد. امروز معاملات در 63 درصد نماد ها با آرامش و بدون تشکیل صف در جریان است.

بازگشایی شستا با ریزش 19 درصدی

امروز نماد شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بعد از دو ماه توفق بازگشایی شد تا سایه بزرگترین ترس از سر سهامداران کم شود. هرچند در این بازگشایی شاهد ریزش 19 درصدی قیمت سهام شستا بودیم. اتفاقی که ابعاد عجیبی داشت. امروز در این بازگشایی 46 درصد فروشنده ها، شرکت ها حقوقی بودند که در مجموع حدود 82 میلیون سهم شستا به ارزش 240 میلیارد تومان را به سهامداران حقیقی فروختند. بعد از بازگشایی و آغاز معاملات عادی سهام شستا شاهد تشکیل صف خرید در این نماد بودیم. بازگشایی شستا به تنهایی باعث کاهش 13 هزار و 500 واحدی شاخص کل شد.

توقف شاخص بورس پشت ایستگاه 1.3 میلیون واحد

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز سه شنبه 27 آبان ماه با رشد 23 هزار و 108 واحدی به رقم یک میلیون و 296 هزار و 956 واحد رسید و پشت کانال 1.3 میلیون واحدی متوقف شد. امروز شاخص کل جهش 36 هزار واحدی را پشت سر گذاشته بود، اما بازگشایی شستا شاخص کل را 13.5 هزار واحد کاهش داد. امروز شستا بیشترین تاثیر را بر شاخص کل گذاشت. پشت سر آن نماد های فولاد، فملی، فارس، تاپیکو، کگل و شپنا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. در معاملات امروز شاخص کل 1.81 درصد و شاخص هم وزن 1.24 درصد رشد داشتند که نشان می دهد شرکت های کوچک هم در این جهت صعودی همراهی می کنند.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز سه شنبه 27 آبان ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه بازار در خاتمه معاملات امروز نشان می دهد خودرویی ها عنوان برترین گروه صنعت از نظر ارزش معاملات را برای خود حفظ کردند. در بین آن ها خودرو، خساپا و خگستر با افزایش چهار تا پنج درصدی روبرو شدند، خزر در بازگشایی بدون دامنه نوسان 12 درصد رشد رکد و خزامیا پیروز به جمع آوری صف فروش شد. در بین صندوق های سرمایه گذاری، شاهد رشد نسبی و نه چندان چشمگیر قیمت واحد های صندوق های ETF سهامی بودیم. طوری که انگار با بازگشت فرایند صعودی خیلی از سرمایه گذار ها ترجیه می دهند مستقیما سراغ خرید سهام بفرایند. بازگشایی شستا گروه شرکت های چند رشته ای صنعتی را روی نقشه بازار بزرگ کرد. اغلب نماد های این گروه امروز فرایند صعودی داشتند، اما شستا با کاهش 18 درصدی قیمت خاتمهی و 15 درصدی قیمت آخرین معامله روبرو شد. محصولات شیمایی امروز عموما سبزرنگ بودند، فلزات اساسی بجز فلوله و میدکو اغلب صف خرید داشتند. نماد های کوچک سرمایه گذاری با افزایش قیمت روبرو شدند و نماد های بزرگ مثل وسپهر و وساپا با همان قیمت روز گذشته به کار خود خاتمه دادند. بانک ها و موسسات اعتباری، انبوه سازی ها، حمل و نقل، عرضه برق و گاز، سیمانی ها، استخراج کانه های فلزی، پالایشگاه ها، غذایی ها، زراعت، کاشی و سرامیک و هتل و رستوران از دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز بودند.

رکورد سه ماهه ارزش معاملات شکسته شد

معامله گران بورس امروز بیش از 10 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب یک میلیون و 167 هزار معامله به ارزش 11 هزار و 694 میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات هفت هزار و 813 میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات بازار سرمایه امروز به رقمی حدود 19 هزار و 507 میلیارد تومان می رسد که از آغاز ریزش بورس تا حالا بی سابقه بوده است.

شستا پول جدید به بازار آورد

بررسی تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار نشان می دهد امروز با فروش سنگین سهام توسط حقوقی شستا، شاهد ورود 847 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار بودیم. عمده این تغییر مالکیت در 30 دقیقه خاتمهی و در زمان بازگشایی شستا اتفاق افتاده و 376 میلیارد تومان آن صرفا مربوط به نماد شستا است. امروز شرکت های حقوقی به ترتیب از نماد های خاهن، وآیند، میدکو، بنو، شکلر، سکارون، ثشاهد، وپاسار، بپاس و آریا بیشترین حمایت را داشتند و در طرف مقابل در نماد های شستا، فولاد، شبندر، شپنا، خساپا، وهور، آریان، فملی، وشهر و خودرو فروشنده بودند.

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 27 آبان ماه

بازگشایی شستا امید تازه برای سهامداران به همراه داشته و اغلب کارشناسان نسبت به آینده بیشتر از هر زمان دیگری امیدوار شده اند. چراکه شستا یکی از خطر های بزرگی بود که بازار را تهدید می کرد. هرچند بعضی اعتقاد دارند شستا با قیمت بالا بازگشایی شده و ممکن است در روز های آینده فرایند نزولی به خود بگیرد و تحت تاثیر آن شاهد اصلاح دوباره شاخص باشیم.

حمید اسدی، کارشناس بازار سرمایه می گوید فرایند بازار سرمایه از ابتدای هفته جاری رو به رشد بود و شاخص کل رشد کرده است. اما به نظر می رسد طی دو هفته آینده بازار سهام یک اصلاح دیگر خواهد داشت. بعد از این اصلاح، رشد بازار سهام قوی تر خواهد بود. این کارشناس می گوید زمانی که حقوقی ها سیگنال رشد بازار سهام را دریافت می کنند به نوعی کمی بازار سهام را پایین می آورند تا خرید خود را انجام دهند، مانند اتفاقی که امروز برای شستا افتاد. به همین دلیل پیش بینی می شود بازار سرمایه اصلاح شود و بعد از آن فرایند صعودی بازار آغاز شود. این کارشناس فرایند معاملات بازار فردا را هم مشابه بازار سهام امروز و روز های قبلی این هفته می داند.

منبع: فرارو

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 27 آبان ماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 27 آبان ماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید