ذخیره سازی گاز هیدروژن با یاری عصاره موز

به گزارش وبلاگ فناوری، پژوهشگران دانشگاه کاشان نانوساختارهایی فراوری کردند که می تواند برای ذخیره سازی گاز هیدروژن استفاده گردد. این نانوساختارها از مواد غیرسمی و دوستدار محیط زیست با استفاده از روشی آسان، موثر و سبز ساخته شده و پایداری مناسب داشته و به طور مطلوب، مفید و موثری قابلیت استفاده در فرآیند ذخیره هیدروژن به عنوان سوخت پاک را دارا است.

ذخیره سازی گاز هیدروژن با یاری عصاره موز

به گزارش وبلاگ فناوری، در این کار تحقیقاتی با کاربرد روش های شیمی سبز، نانوساختارهایی سنتز شده اند که می توانند جهت ذخیره سازی گاز هیدروژن مورداستفاده قرار گیرند. هیدروژن به عنوان سوخت پاک می تواند در صنایع مختلف از جمله تأمین سوخت خودروها جایگزین سوخت های فسیلی گردد. با توجه به دو چالش عمده آلودگی های محیطی ناشی از سوخت های فسیلی و کمبود این منابع انرژی در سال های آینده، تهیه نانوساختارهایی که بتوانند در زمینه فراوری انرژی های جایگزین به کار فرایند، اهمیت زیادی یافته است. البته فراوری نانوذرات به روش های شیمیایی نیز خود عاملی برای ایجاد آلودگی های زیست محیطی به شمار می رود. از این رو بهتر است جهت یاری به محیط زیست، با استفاده از روش های شیمی سبز به فراوری نانومواد مصرفی پرکاربرد اقدام کرد. در این طرح، در بخشی از فرآیند فراوری نانوساختارها، عصاره موز جایگزین مواد شیمیایی شده است.

سحر زینت لو از محققان این پروژه درباره مزیت های این فناوری گفت: در این طرح، نانوساختارهای Dy2Sn2O7 با استفاده از روشی سبز تهیه و شرایط بهینه فراوری آن معرفی شده است. در این فرآیند، از عصاره موز به عنوان یک سوخت جدید، برای اولین بار استفاده شده است. وقت گیر نبودن این روش، عدم احتیاج به دستگاه های خاص و گران قیمت و شرایط ویژه و سخت، بازده و خلوص بالای محصول از جمله مزایای طرح موردنظر است. از طرف دیگر نانوساختارهای فراوریی دارای کارآیی بالا و قابل توجهی برای ذخیره هیدروژن هستند و هدف ما یافتن راهی آسان و قابل انجام برای تهیه نانوساختارهای یکنواخت با اندازه مناسب با درجه تخلخل بالا و از همه مهم تر محصولی با کارآیی مطلوب برای استفاده در صنایع انرژی بوده است.

نویسنده اول مقاله ای این طرح، درباره کاربردهای مهم هیدروژن اظهار کرد: بیشترین مصرف هیدروژن در صنایع نفت و پالایش گاز است. این گاز عمدتاً به عنوان یک خوراک جانبی، ماده شیمیایی حدواسط و یا حتی به عنوان یک ماده شیمیایی خاص مورداستفاده قرار می گیرد. همچنین در سراسر جهان، طراحی وسایل نقلیه ای که از هیدروژن به عنوان سوخت استفاده می نمایند؛ موردمطالعه و آنالیز قرار گرفته است.

دکتر زینت لو ضمن اشاره به این نکته این طرح قابلیت تجاری سازی دارد، اضافه کرد: نتایج این پروژه قابلیت تجاری شدن دارد. هم اکنون طرح در مقیاس آزمایشگاهی اجرا شده و برای دستیابی به فراوری صنعتی، یک سرمایه گذار برای حمایت اقتصادی لازم هست.

به اعتقاد زینت لو، کاهش هزینه (جهت فراوری محصول)، افزایش سرعت (در فرآیند ذخیره هیدروژن) و کاهش آلودگی (حین فراوری محصول با کارایی ذخیره هیدروژن به عنوان سوخت پاک) از ویژگی های شاخص این فرآیند است.

نتایج این کار تحقیقاتی که با همکاری مریم سادات مرصعی و مسعود صلواتی نیاسری اجرا شده، در Journal of Cleaner Production 222 (2019) 103-110 به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ذخیره سازی گاز هیدروژن با یاری عصاره موز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخیره سازی گاز هیدروژن با یاری عصاره موز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید