نوسان ثروت بعد از انتشار اخبار واکسن فایزر

به گزارش وبلاگ فناوری، افزایش قیمت سهام شرکت بیوتکنولوژی مدرنا، برای سومین بار در امسال، به میلیاردر شدن یک نفر دیگر منجر شد. تازه ترین میلیاردر این شرکت، رابرت لنگر (Robert Langer)، کارآفرین، مخترع، استاد مهندسی شیمی MIT و دانشمندی پرکار با بیش از 1000 حق ثبت اختراع است. سهام 3 درصدی او در شرکت مدرنا، حالا بیش از یک میلیارد دلار ارزش پیدا نموده است.

نوسان ثروت بعد از انتشار اخبار واکسن فایزر

به گزارش جهانی اقتصاد به نقل از Forbes، ارزش سهام مدرنا، یک روز بعد از آنکه این شرکت گفت در فاز سوم آزمایش واکسن کووید-19 به اندازه کافی داده جمع آوری نموده تا به هیات مستقلی برای تحلیل های بیشتر ارائه کند، نزدیک به 7 درصد افزایش یافت. این خبر، سه روز بعد از آن بود که غول داروسازی فایزر گفت واکسن کووید- 19 فراوریی این شرکت، اثربخشی 90 درصدی دارد.

طبق ارزیابی های فوربس، ثروت آقای لنگر 1/ 1 میلیارد دلار است که بخش عمده آن را سهامش در شرکت مدرنا و نیز چند شرکت کوچک تر در حوزه بیوتکنولوژی تشکیل می دهد. او بعد از استفان بانسل، مدیر عامل مدرنا با 7/ 2 میلیارد دلار و تیموتی اسپرینگر، سرمایه گذار بیوتکنولوژی با 5/ 1 میلیارد دلار ثروت، قرار گرفته که با افزایش ارزش سهام مدرنا در ماه های آوریل و مه، وارد باشگاه میلیاردر ها شد. لنگر در این زمینه گفته: این امتیاز را داشتم که از روز های اول با مدرنا باشم. از همان اول، تحت تاثیر وعده تکنولوژی RNA برای ساخت دارو ها و واکسن های متحول کننده قرار گرفتم. آن وعده قطعا محقق شده است. سهام مدرنا از ابتدای سال جاری بیش از 390 درصد افزایش ارزش داشته است.

شهرت لنگر بیشتر به تحقیقات او در حوزه بیوتکنولوژی و به ویژه سیستم های فراوری و توزیع دارو و مهندسی بافت برمی گردد. او در سال 1978 به عنوان استاد زیست شیمی به MIT پیوست و سپس لابراتوار لنگر را در دپارتمان شیمی این دانشگاه تاسیس کرد که عظیم ترین لابراتوار مهندسی زیست دارویی در جهان محسوب می گردد و سالانه بیش از 10 میلیون دلار یاری های اقتصادی دریافت می نماید.

لنگر که از اولین سرمایه گذاران مدرنا است، در اوت 1948 در نیویورک به دنیا آمد. مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه کورنل دریافت کرد و در سال 1974 با مدرک دکترای علمی مهندسی شیمی، از MIT فارغ التحصیل شد. از سال 1974 تا 1977 در بیمارستان بچه ها بوستون، در کنار یک محقق سرطان و همچنین در مدرسه پزشکی هاروارد مشغول به کار شد. لنگر و همسرش لارا که او هم فارغ التحصیل MIT است، سه فرزند دارند.

علاوه بر رساندن ثروتش به میلیارد، او چندین جایزه علمی برده و مقالات تخصصی متعددی دارد. دانشجو های او در لابراتوار لنگر، شرکت های بیوتکنولوژی خودشان مثل SQZ و فریکوئنسی تراپتیکس را راه اندازی نموده اند که خود لنگر از سرمایه گذاران و اعضای هیات مدیره آن ها است و در این شرکت ها سهام دارد.

سرمایه گذاری لنگر در مدرنا، پرسودترین سرمایه گذاری این استاد بوده و هیچ گاه در عقیده خود مبنی بر موفقیت ایده های مدرنا، تردید نداشته است. او می گوید: به جز وعده پلت فرم تکنولوژی مدرنا، همیشه تحت تاثیر تیم رهبری متعهد و کارکنان این شرکت بوده ام. آنقدر که ذره ای از سهامم را هم از زمان تاسیس آن نفروختم.

بازنده های خبر واکسن

اما همه شرکت ها مثل شرکت های داروسازی و بیوتکنولوژی، از انتشار اخبار مثبت در خصوص واکسن کرونا، منتفع نشدند. سهام شرکت هایی که در دوران پاندمی افزایش چشمگیری یافته بود، مثل فیس بوک، آمازون و زوم، کاهش یافت.

اریک یوان، بنیان گذار و مدیرعامل شرکت برنامه تماس تصویری زوم، بعد از انتشار خبر فایزر، 19 درصد ثروت خود، معادل 2/ 4 میلیارد دلار را از دست داد. قبل از این خبر، از آنجایی که زوم به یکی از پرکاربردترین برنامه ها در دوران دورکاری های کرونا تبدیل شده، افزایش ثروت یوان سرعت بی سابقه ای پیدا نموده بود. وقتی او در ماه آوریل وارد لیست میلیاردر های فوربس شد، رقم ثروتش به 5/ 5 میلیارد دلار رسیده بود. در ماه ژوئیه این رقم 11 میلیارد دلار شد و سپس فقط سه ماه طول کشید تا این رقم دو برابر گردد و به 22 میلیارد دلار برسد.

بعد از اعلام موفقیت آمیز بودن واکسن فایزر، احتمال بازگشت به شرایط عادی کار و تجمع های اجتماعی قوت گرفت و سهام شرکت زوم بین ششم تا دهم نوامبر، 25 درصد کاهش یافت.

همچنین ارزش سهام آمازون ظرف مدت یک هفته، با کاهش 5/ 5 درصدی روبرو شد و 8/ 9 میلیارد دلار از ارزش آن کم کرد. بعد از اینکه سهام شرکت فیس بوک نیز 6/ 5 درصد کاهش یافت، مدیر عامل این شرکت، مارک زاکربرگ، در اقدامی کم سابقه، 8/ 17 میلیون دلار از سهامش را فروخت. کاربران فعال فیس بوک از زمان آغاز پاندمی اندکی زیاد شده بودند و ثروت زاکربرگ حالا 7/ 101 میلیارد دلار برآورد شده است.

اخبار واکسن فایزر، در بازار های خارج از آمریکا هم تلاطم هایی ایجاد کرد، به طوری که جیانگ رنشنگ، مالک چینی شرکت بیولوژیک ژیفی، 4/ 2 میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داد. شرکت ژیفی هم در حال فراوری واکسن کووید- 19 است که فاز سوم آزمایش را می گذراند. ثروت جیانگ از ماه مارس بیش از دو برابر شده بود و رقم آن 2/ 18 میلیارد دلار برآورد شده است.

منبع: فرارو

به "نوسان ثروت بعد از انتشار اخبار واکسن فایزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوسان ثروت بعد از انتشار اخبار واکسن فایزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید