پنج رکورد جابه جا شد؛ فروردین تاریخی بورس تهران

به گزارش وبلاگ فناوری، خبرنگاران : پرونده بورس تهران در اولین ماه از سال جدید با ثبت رکوردهای چندگانه بسته شد.

پنج رکورد جابه جا شد؛ فروردین تاریخی بورس تهران

به گزارش وبلاگ فناوری؛ فاطمه اسماعیلی خبرنگار حوزه بورس در این باره نوشت:شاخص کل بورس تهران در فروردین حدود 35 درصد رشد کرد و فاصله خود را تا ابرکانال 700 هزار به کمتر از 5/ 1 درصد رساند. همزمان ارزش معاملات خرد سهام چه در مقیاس روزانه (عدد بی نظیر 5800 میلیارد تومان) و چه متوسط ماه به رکورد بی سابقه ای دست یافت. هجوم پول های جدید به بورس تهران همچنین باعث شد خالص خرید حقیقی ها، مشارکت در عرضه اولیه و صف خرید نمادهای تازه وارد در این ماه رویایی جابه جا شوند. فروردین شاهد جابه جایی 9828 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران حقیقی بازار بود

بورس تهران سال 99 را توفانی شروع کرد و شاخص کل این بازار توانست با ثبت رشد حدود 35 درصدی و پشت سر گذاشتن 178 کانال در فروردین ماه، عنوان بهترین ماه نیم قرن فعالیت بازار سهام را به خود اختصاص دهد. علاوه بر این، بازار سهام در اولین ماه سال جدید به یکه تازی در میان بازارهای داخلی ادامه داد و با اختلاف در صدر ایستاد. از نکات قابل توجه، شکسته شدن چند رکورد در معاملات بازار سهام بود. علاوه بر رشد شاخص کل که بهترین ماه تاریخ بورس را رقم زد، ارزش معاملات خرد هم از رقم بی سابقه و عجیب 10هزار میلیارد تومان فراتررفت که نه تنها خود رکوردی تاریخی محسوب می شود بلکه میانگین روزانه این متغیر نیز عدد بی نظیر 5800 میلیارد تومان را ثبت کرد. خالص تغییر مالکیت سهام، مشارکت بیش از 2 میلیون نفری در عرضه اولیه و همچنین صف خرید بی سابقه برای سهام تازه وارد را می توان در زمره دیگر رکوردهای تاریخی معاملات سهام در اولین ماه از سال 99 برشمرد.

رکوردهای بورسی در فروردین 99

همان طور که اشاره شد شاخص کل بورس تهران در اولین ماه از سال جدید با جهش حدود 35 درصدی همراه شد و در ارتفاع جدید 690 هزار واحدی ایستاد. از این رو، برخلاف سال های گذشته که معاملات سهام در هفته های نخست سال به دلیل تعطیلات نوروزی کم رمق دنبال می شد، امسال الگوی جدیدی گرفت و از همان روزهای ابتدایی، شاهد رشد همه جانبه قیمت سهم ها و ثبت رکوردهای تازه در این بازار بودیم. در این مقطع زمانی، شاخص کل بورس در کمال شگفتی بسیاری از تحلیلگران، ضمن پشت سر گذاشتن 178 کانال، نه تنها ابرکانال 600 هزار واحدی را فتح کرد بلکه فاصله خود از ابرکانال 700 هزار واحدی را به کمتر از 5/ 1 درصد رساند. در این میان، حقیقی ها و معامله گران خرد نیز برای ورود نقدینگی جدید به بازار با سبقت از یکدیگر، خالص ارزش معاملات خرد بورس تهران را تا بیش از 10 هزار میلیارد تومان ارتقا بخشیدند. به طوری که میانگین روزانه این متغیر با رشد بیش از 43 درصدی در مقیاس ماهانه به حدود 5800 میلیارد تومان رسید. ضمن آنکه در فروردین 99 شاهد جابه جایی 9828 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران حقیقی بازار بودیم که در نیم قرن فعالیت بورس تهران رقمی بی سابقه بود.

عرضه های اولیه پرتقاضا

بازار سهام در فروردین ماه میزبان دو عرضه اولیه بود. چهارشنبه 20 فروردین ماه 10 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری صبا تامین در نماد صبا با ارزش 1200 میلیارد تومان در بازار اول فرابورس ایران عرضه شد. به این ترتیب، رکورد تعداد مشارکت نمایندگان در عرضه اولیه صبا به بیش از یک میلیون و 930 هزار کد معاملاتی ارتقا پیدا کرد. یک هفته بعد از آن، یعنی 27 فروردین ماه، همزمان با قرار دریافت شاخص کل در ارتفاع 645 هزار واحدی، عظیم ترین عرضه اولیه تاریخ بازار سرمایه کشور ثبت شد و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با هجوم خریداران به جمع نمادهای بورسی پیوست. ارزش تامین مالی صورت گرفته در معاملات این روز، معادل مجموع 18 شرکتی بود که پیش از این در بازار سهام عرضه اولیه شده اند. در عین حال آمار مشارکت در عرضه های اولیه با حضور بیش از 2 میلیون نفر برای خرید سهام شستا رکوردی جدید بود که در کارنامه بازار سهام ثبت شد. اما این انتها کار نبود و در اولین روز معاملاتی شستا حدود 2200 میلیارد تومان پول در صف خرید این سهم نشست که بازار سرمایه تا به آن روز چنین صفی را به خود ندیده بود.

قوانین یک شبه ای که به اجرا نرسید

یکی از موضوعاتی که بیش از همه در اولین ماه از معاملات امسال جلب توجه می کرد قانون های محدودنماینده و خلق الساعه مقام سیاست گذار برای معاملات سهام بود که عمدتا در آخرین ساعات شامگاه چهارشنبه به اطلاع فعالان بازار می رسید و از این رو چهارشنبه های بورس به چهارشنبه های بی قرار معروف شد و با همین هشتگ، موجی از نقدها فعالان بورسی را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت.

اواسط اسفند سال گذشته بود که بورس و فرابورس طی اطلاعیه ای ضمن ابراز نگرانی از رشد افسارگسیخته قیمت سهام، خاطرنشان کردند به منظور حمایت از حقوق و منافع سرمایه گذاران، دامنه نوسان در کلیه نمادهای معاملاتی در این دو بازار به 2 درصد کاهش پیدا می نماید. تصمیمی که بدون اطلاع رسانی های قبلی اتخاذ شد و اعتراض گسترده فعالان بازار را به دنبال داشت. همین موضوع سبب شد تا وزیر اقتصاد وارد میدان شود و دستور لغو این مصوبه را دهد. با این حال، در نخستین روز معاملاتی پس از این تصمیمات افزایش تردید میان معامله گران و هراس از تصمیمات

این چنینی به سنگین شدن صف های فروش در بازار انجامید. در عین حال برخلاف دلیل مطرح شده برای اتخاذ آن این تصمیم می توانست به افزایش هیجان معاملات و کاهش نقدشوندگی بازار بینجامد. اما این انتها کار نبود. با ورود به سال 99 نیز چند بار شاهد اخذ سیاست های یک شبه بودیم.

روز چهارشنبه 20 فروردین اطلاعیه های مهمی با عنوان اطلاعیه بسیار مهم درخصوص اصلاح ریزساختارهای بازار سرمایه و اطلاعیه درخصوص اصلاح بخشی از ریزساختارهای معاملاتی در بورس اوراق بهادار تهران روی پایگاه های اطلاع رسانی فرابورس ایران و شرکت بورس تهران درج شد. این اطلاعیه ها حکایت از تغییر دوباره قوانین و مقررات مرتبط با معاملات و دادوستد سهام در تالار شیشه ای داشت. این قانون جدید چند محور اساسی تغییر قوانین مربوط به تغییرات بیش از 20 و 50 درصد قیمت سهام، گره و حجم مبنا و تغییرات در نحوه بازگشایی ها را هدف گرفت و چند روز بعد مجددا در جلسه شورای عالی بورس مورد تجدیدنظر نهاده شد و تا اطلاع ثانوی تعلیق شد. قانون دیگری هم در بیستم فروردین به فعالان بازار سرمایه ابلاغ شد. افزایش روزبه روز ارزش معاملات خرد سهام مقام ناظر را بر آن داشت تا با عملیاتی کردن اقدامات جدید، سعی در کنترل ورود پول به بازار سهام داشته باشد. از این رو سیاست گذار در تصمیمی ناگهانی سطح اعتبارات دریافتی سهامداران را از 45درصد به 35درصد کاهش داد تا سهامداران تنها قادر به دریافت اعتبار به میزان 35درصد کل دارایی خود از سوی کارگزار باشند.

تغییر ناخدای بورس بعد از 45 ماه

یکی از اخبار پربسامد بورسی در نیمه دوم فروردین مساله تغییر رئیس سازمان بود. طی این مدت، پس از انتشار چندباره شایعه استعفای شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس در فضای مجازی، انتها این شایعه به حقیقت پیوست و 23 فروردین ماه شورای عالی بورس تشکیل جلسه داد تا این مساله را آنالیز کند. در این نشست فرهاد دژپسند، وزیر امور مالی و دارایی و رئیس شورای عالی بورس با استعفای محمدی از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار پس از 45 ماه حضور در این پست موافقت کرد. به این ترتیب نهایتا حسن قالیباف اصل با اکثریت آرا برای یک دوره 30 ماهه به عنوان سکاندار جدید این سازمان انتخاب شد.

بازار دنیای و کرونا

جنبه دیگری از متغیرهای اثرگذار بر بورس تهران به قیمت کالاهای پایه در بازار دنیای باز می شود. جایی که بیش از 60 درصد از ارزش کل بازار در اختیار سهام گروه های کامودیتی محور واقع شده است. بازار دنیای چند ماهی است که با اثرپذیری از همه گیری کرونا در سراسر دنیا دست و پنجه نرم می نماید. حدود سه ماه از هنگامی که چین خبر از شیوع ویروسی جدید در این کشور داد، گذشته است. ویروسی که در مدت زمانی کوتاه وحشتی فراگیر در دنیا پراکند. در ماه گذشته اما با کاهش آمار مبتلایان و جانباختگان در کشور چین که کانون اصلی ویروس کووید19

به شمار می رود، تا حدودی آرامش به بازار دنیای بازگشت. در این شرایط مس با رشد ماهانه 3/ 8 درصدی به سطح 5200 دلار به ازای هر تن بازگشت. سرب و روی نیز به ترتیب شاهد افزایش 3/ 2 و 8/ 5 درصدی قیمت بودند. آلومینیوم اما افتی معادل 6/ 7 درصد را تجربه کرد. در بازار نفت هم شاخص برنت با افت ماهانه 4/ 1 درصدی به 28 دلار رسید و نفت خام آمریکا طی آخرین روز معاملاتی فروردین معادل 8 درصد افت کرد و به 3/ 18 دلار در هر بشکه رسید که کمترین سطح قیمتی طلای سیاه از سال 1999 محسوب می شود. از این رو، توافق کاهش فراوری اوپک پلاس نیز توان مقابله با کمبود تقاضا را نداشت. بلومبرگ نیز روز پنج شنبه خاطرنشان کرد بیش از 60 درصد کاهش قیمت نفت از ابتدای سال میلادی از کمبود تقاضا نشات می گیرد و مابقی آن به تحولات سمت عرضه بازمی شود. علاوه بر شیوع گسترده ویروس جدید کرونا که به شدت سمت تقاضای نفت را متاثر نموده است، رشد بیش از 19 میلیون بشکه ای موجودی نفت آمریکا در هفته گذشته که پیش از این بی سابقه بود، سبب ادامه فرایند کاهشی بهای نفت شد. در این میان صندوق بین المللی پول در گزارشی به ترسیم چشم انداز اقتصاد دنیای پرداخت. چشم اندازی منفی که به نگرانی فعالان مالی دامن زد. براساس این گزارش رشد اقتصاد دنیای در امسال میلادی به دلیل کاهش فعالیت های مالی به دلیل اعمال قرنطینه گسترده در سراسر دنیا منفی 3 درصد خواهد بود. اما امیدها برای درمان کرونا با انتشار خبرهایی از فراوری داروی موثر توسط شرکت گیلیاد ساینسز افزایش یافت. این خبر هر چند نتوانست از بازار نفت به نحو موثری حمایت کند اما شاخص های دنیای سهام را تا حد زیادی از زیر فشار درآورد. حال باید دید در ادامه شاهد اثرگذاری پایدار این عامل بر بازار کامودیتی ها خواهیم بود یا خیر؟

عرضه سهام دولتی

هفته انتهای فروردین ماه خبرهایی مرتبط با واگذاری سهام دولتی در قالب صندوق های قابل معامله (ETF) و خروج دولت از بنگاهداری در سطحی گسترده انتشار یافت. براساس آخرین اخبار، نخستین فراخوان فروش سهام دولتی در نیمه اردیبهشت ماه امسال و با تخفیف 20 تا 25درصدی به عموم مردم اعلام خواهد شد. در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که عرضه سهام به صورت فراگیر باشد تا همه مردم با اعمال تخفیف های 20 و 25 درصدی با سقف خرید 2 میلیون تومان به ازای هر نفر و با جایگزینی کد ملی به جای کد بورسی بتوانند سهام عرضه شده را خریداری نمایند. همچنین طبق اظهارات رئیس سازمان خصوصی سازی کوشش می شود همزمان با این عرضه عظیم، سهام عدالت نیز آزادسازی شود. اقدامی که می تواند راهکاری مناسب برای بهره مندی از پول های سرگردان در بازار سهام و کنترل رشد پرشتاب قیمت ها باشد. این اقدام با اجرایی شدن بخش مهمی از نقدینگی موجود را جذب خواهد نمود که انتظار می رود در نهایت به عظیم تر شدن ظرف بازار سهام بینجامد.

منبع: اقتصادنیوز

به "پنج رکورد جابه جا شد؛ فروردین تاریخی بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج رکورد جابه جا شد؛ فروردین تاریخی بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید